fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCzy polscy więźniowie pracują?

Czy polscy więźniowie pracują?

Ogromna większość więźniów w Polsce pracuje, jeśli tylko ma taką możliwość.

Dane Centralnego Zarządu Służby Więziennej pokazują, że zatrudnionych jest 96 proc. skazanych i ukaranych, którzy mogą pracować. Według portalu PulsHR we wrześniu odsetek ten wyniósł 96,4 proc.

W liczbach bezwzględnych w Polsce pracuje ponad 40 tys. osadzonych. Wysoki poziom zatrudnienia więźniów to efekt działającego od 2016 r. programu „Praca dla więźniów”. Według wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia jeszcze w 2015 r. pracowała niewiele ponad jedna trzecia osadzonych.

Polscy więźniowie pracują w kopalniach (np. w Rybniku), ale też przy budowie hal produkcyjnych, w Poczcie Polskiej, Lasach Państwowych, a nawet w portach morskich. W Porcie Gdańskim osadzeni zajmują się wyładunkiem węgla.

– Służba Więzienna ma dwa filary. Pierwszy to praca, zatrudnienie, resocjalizacja, a drugi to bezpieczeństwo rozumiane jako zapewnienie ochrony społeczeństwu przed sprawcami przestępstw. Nie ma chyba lepszego środka dojścia do tego celu, jak właśnie zatrudnienie – powiedział cytowany przez PulsHR zastępca dyrektora generalnego SW płk Krzysztof Stefanowski.

PulsHR wyjaśnia, że wynagrodzenia więźniów są objęte licznymi składkami. Aż 51 proc. potrąca się na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, 11,2 proc. idzie na składkę emerytalną i rentową ZUS, a 7 proc. na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej. Pracodawca ponosi podobne koszty, jak w przypadku pracownika cywilnego z wyłączeniem składki zdrowotnej. Poza tym pracodawcom biorącym udział w programie „Praca dla więźniów” przysługuje ryczałt w wysokości 35 proc. wartości wynagrodzeń, wypłacany z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia skazanych.

Źródło: pulshr.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA