Raport Komisji Europejskiej wykazał, że Polska znajduje się w czołówce państw uczestniczących w systemie Safety Gate/RAPEX, którego celem jest szybka wymiana informacji między państwami członkowskimi o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych. Tylko w 2022 r. polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał do systemu 173 zgłoszenia dotyczące ponad 1,6 mln sztuk niebezpiecznych produktów.
Taki wynik uplasował Polskę na trzecim miejscu wśród krajów uczestniczących w systemie, a wyprzedziły nas tylko Niemcy i Francja. Poza tym Polska jest na drugim miejscu (za Portugalią), jeśli chodzi o wycofania bądź odzyskania od konsumentów niebezpiecznych produktów.
– Prowadzimy punkt kontaktowy dla systemu Safety Gate/RAPEX w Polsce. Do naszych zadań należy informowanie o wykrywanych w kraju produktach niebezpiecznych. Reagujemy też na zgłoszenia innych państw członkowskich, aby jak najszybciej eliminować z rynku niebezpieczne dla konsumentów produkty – wyjaśnił w komunikacie prasowym prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Wśród 173 zgłoszeń przekazanych przez UOKiK w 2022 r. aż 104 dotyczyły zabawek. Poza tym Polska zgłaszała do systemu sprzęt elektroniczny i oświetleniowy (31 zgłoszeń) oraz maszyny (12 zgłoszeń). UOKiK zgłosił również wyroby pirotechniczne, ubrania, środki ochrony indywidualnej, sprzęt sportowy, artykuły dla dzieci oraz meble.
Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej, od 2013 r. liczba wszystkich zgłoszeń o niebezpiecznych produktach przekazanych do systemu Safety Gate/RAPEX wzrosła przeszło czterokrotnie.
UOKiK