fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaTransportCzy polska konstytucja obroni samochody spalinowe?

Czy polska konstytucja obroni samochody spalinowe?

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że unijny zakaz sprzedaży samochodów spalinowych stoi w sprzeczności z kilkoma zapisami polskiej ustawy zasadniczej.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, na podstawie którego ma zostać sprawdzona zgodność z konstytucją unijnych przepisów dotyczących ograniczenia sprzedaży samochodów spalinowych. 

Jednocześnie polski rząd skierował skargę na te same przepisy do luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Polska ostatnim obrońcą aut spalinowych

Zgodnie z decyzją Unii, od 2035 roku nie będzie można sprzedawać nowych samochodów spalinowych. Polska była jedynym państwem, które sprzeciwiło się tym rozwiązaniom. 

Według resortu sprawiedliwości unijny zakaz łamie konstytucyjne zasady: wspólnego dobra, państwa prawa i zrównoważonego rozwoju. Ministerstwo twierdzi, że decyzje Brukseli doprowadzą do zamknięcia dziesiątków tysięcy miejsc pracy, które obecnie tworzą fabryki produkujące komponenty do silników spalinowych oraz zakłady mechaniczne. Ponadto ze względu na wysokie ceny samochodów elektrycznych (które mają w znacznej części zastąpić te na benzynę czy ropę) pogłębi się zjawisko wykluczenia komunikacyjnego, ponieważ znacznej części społeczeństwa nie będzie stać na taki zakup. Problem większych kosztów może też spowodować likwidację firm, które nie będą w stanie ich ponieść, aby nabyć nowe pojazdy. 

gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

PE zdecydował: Zagraniczni kierowcy już nie uciekną od mandatów

Europosłowie z Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego głosowali za ułatwieniem egzekwowania kar za wykroczenia drogowe wobec kierowców przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA