fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaTransportCzy polska konstytucja obroni samochody spalinowe?

Czy polska konstytucja obroni samochody spalinowe?

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że unijny zakaz sprzedaży samochodów spalinowych stoi w sprzeczności z kilkoma zapisami polskiej ustawy zasadniczej.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, na podstawie którego ma zostać sprawdzona zgodność z konstytucją unijnych przepisów dotyczących ograniczenia sprzedaży samochodów spalinowych. 

Jednocześnie polski rząd skierował skargę na te same przepisy do luksemburskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Polska ostatnim obrońcą aut spalinowych

Zgodnie z decyzją Unii, od 2035 roku nie będzie można sprzedawać nowych samochodów spalinowych. Polska była jedynym państwem, które sprzeciwiło się tym rozwiązaniom. 

Według resortu sprawiedliwości unijny zakaz łamie konstytucyjne zasady: wspólnego dobra, państwa prawa i zrównoważonego rozwoju. Ministerstwo twierdzi, że decyzje Brukseli doprowadzą do zamknięcia dziesiątków tysięcy miejsc pracy, które obecnie tworzą fabryki produkujące komponenty do silników spalinowych oraz zakłady mechaniczne. Ponadto ze względu na wysokie ceny samochodów elektrycznych (które mają w znacznej części zastąpić te na benzynę czy ropę) pogłębi się zjawisko wykluczenia komunikacyjnego, ponieważ znacznej części społeczeństwa nie będzie stać na taki zakup. Problem większych kosztów może też spowodować likwidację firm, które nie będą w stanie ich ponieść, aby nabyć nowe pojazdy. 

gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA