fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaPodatkiCzy Polska poprze unijny podatek od śladu węglowego?

Czy Polska poprze unijny podatek od śladu węglowego?

Ewentualne poparcie Polski dla unijnego podatku od śladu węglowego zależy od ostatecznego kształtu tego podatku, w tym m.in. od utrzymania uprawnień do emisji dla przemysłów energochłonnych, możliwości wykorzystania środków na transformację sektorów energochłonnych czy amortyzację społecznych kosztów transformacji – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier podał, że Polska na import surowców energochłonnych: ropy, gazu i węgla wydaje rocznie od 50 a 80 mld zł. Podkreślił, że w interesie Polski jest pozbycie się tej zależności od innych państw. Odnosząc się zaś do zapowiadanego przez Komisję Europejską planu wprowadzenia podatku od śladu węglowego i zwrócił uwagę, że nie wiadomo, w oparciu o jakie kryteria podatek ten zostanie skonstruowany.

– Dla nas dylemat związany z […] tym podatkiem granicznym jest zależny od tego, jaki będzie jego ostateczny kształt. Czy utrzymane zostaną uprawnienia dla przemysłów energochłonnych, czy te pieniądze będą trafiały do polskiej kasy po to, abyśmy mogli je alokować na przemysły energochłonne, na ich transformację w celu zmniejszenia energochłonności, czy będziemy mogli amortyzować również koszty społeczne takiej dużej zmiany transformacyjnej – powiedział Morawiecki podczas konferencji programowej Polski Ład w Katowicach.

– To są pytania, które jako polityk i jako premier muszę postawić, bo dopiero od odpowiedzi na te nie, od warunków, od kryteriów będą zależały nasze ostateczne także decyzje. Nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej – dodał.

Zdaniem Morawieckiego, podatek graniczny od śladu węglowego może z jednej strony wyrównać szanse i tworzyć lepsze warunki do konkurowania dla tych producentów europejskich, którzy są w sytuacji trudniejszej wobec producentów chińskich, hinduskich czy amerykańskich, lecz z drugiej strony może osłabiać konkurencyjność niektórych sektorów gospodarki europejskiej.

– Nasza droga, droga Polski, droga polskiego przemysłu – to powinna być droga środka. Czyli powinniśmy korzystać z tego, co dla nas będzie najlepsze z punktu widzenia polityki klimatycznej i jednocześnie odpowiadać na wyzwania związane z polityką klimatyczną, ale robić to w taki sposób, żeby zachować jak najwięcej miejsc pracy przy jednocześnie transformującym się przemyśle – podkreślił.

Morawiecki zwrócił uwagę, że Unia Europejska również importuje surowce w gigantycznej kwocie, łącznie płacąc około 300 mld dolarów.

– To jest 550 mld m3 gazu, który jest zużywany w Unii Europejskiej, z tego 320-330 mld m3 jest importowanych, z tego 210 mld m3 z Rosji. W bilansie ropy naftowej […] mamy jeszcze dalej idące tutaj liczby. Bo to jest 650 mln ton – do 500 mln ton importowanych, z tego około 150 mln ton z Rosji. A więc mamy gigantyczny deficyt w handlu surowcami – zaznaczył.

W połowie lipca br. Komisja Europejska przyjęła wniosek ustawodawczy dotyczący nowego podatku od śladu węglowego, który będzie wymagał od importerów zgłaszania od niektórych produktów wysokoemisyjnych (początkowo aluminium, cement, żelazo i stal, elektryczność i nawozy). Chodzi o to, by produkcja towarów wysokoemisyjnych nie była przenoszona z UE do krajów trzecich w celu skorzystania z mniej rygorystycznych polityk klimatycznych. Nowy podatek ma wejść w życie w formie przejściowej od 1 stycznia 2023 r., a w pełni od 1 stycznia 2026 r.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.