fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaKrajCzy Polskę stać na zbrojenia?

Czy Polskę stać na zbrojenia?

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys twierdzi, że polska gospodarka jest w stanie udźwignąć zwiększone wydatki obronne.

Prezes PFR odniósł się w ten sposób do zapowiedzi rządu, który chce tak zmienić konstytucję, aby pozwolić m.in. na wyłączenia z reguły finansowej wydatków na armię, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi działaniami Rosji.

— Polska jako kraj członkowski NATO jest częścią najsilniejszego sojuszu wojskowego na świecie, ale sami musimy wnieść swój wkład w siłę NATO — powiedział w rozmowie z PAP Paweł Borys. — Skala polskiego PKB wartego ponad 600 mld dolarów powoduje, że stać nas na sfinansowanie wydatków obronnych. PKB Rosji jest obecnie zaledwie niewiele ponad dwa razy większy niż Polski. Ponadto nasz potencjał ekonomiczny rośnie, a Rosji szybko spada i to on decyduje w długim terminie o możliwości do sfinansowania wydatków obronnych — dodał.

Podkreślił on, że w obecnej sytuacji Polska musi błyskawicznie się wzmocnić, aby odstraszyć Putina i Rosję, ponieważ znaleźliśmy się w najpoważniejszej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa od drugiej wojny światowej. Na szczęście – w jego opinii – polska gospodarka dobrze poradziła sobie z wyjściem z pandemii, a dobra koniunktura i odrobienie strat z ostatnich dwóch lat sprawiła, że dzisiaj dług publiczny stanowi dla nas mniejsze ryzyko.

Według danych SIPRI, szwedzkiego instytutu badającego kwestie konfliktu i współpracy, w 2020 r. Polska przeznaczyła na siły zbrojne 13 mld dolarów i zajęła pod tym względem dziewiętnaste miejsce na świecie. Jednocześnie polskie wydatki na armię stanowiły tamtego roku 39 proc. budżetu wojskowego w Europie Środkowej. W porównaniu do 2011 r. nasze wydatki na wojsko wzrosły aż o 60 proc. Dla porównania w 2020 r. najwięcej na wojsko wydały Stany Zjednoczone, bo 778 mld dolarów, a Rosja była czwarta z wydatkami niespełna 62 mld dolarów.

PAP, JW

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA