fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCzy Polskę stać na zbrojenia?

Czy Polskę stać na zbrojenia?

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys twierdzi, że polska gospodarka jest w stanie udźwignąć zwiększone wydatki obronne.

Prezes PFR odniósł się w ten sposób do zapowiedzi rządu, który chce tak zmienić konstytucję, aby pozwolić m.in. na wyłączenia z reguły finansowej wydatków na armię, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi działaniami Rosji.

— Polska jako kraj członkowski NATO jest częścią najsilniejszego sojuszu wojskowego na świecie, ale sami musimy wnieść swój wkład w siłę NATO — powiedział w rozmowie z PAP Paweł Borys. — Skala polskiego PKB wartego ponad 600 mld dolarów powoduje, że stać nas na sfinansowanie wydatków obronnych. PKB Rosji jest obecnie zaledwie niewiele ponad dwa razy większy niż Polski. Ponadto nasz potencjał ekonomiczny rośnie, a Rosji szybko spada i to on decyduje w długim terminie o możliwości do sfinansowania wydatków obronnych — dodał.

Podkreślił on, że w obecnej sytuacji Polska musi błyskawicznie się wzmocnić, aby odstraszyć Putina i Rosję, ponieważ znaleźliśmy się w najpoważniejszej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa od drugiej wojny światowej. Na szczęście – w jego opinii – polska gospodarka dobrze poradziła sobie z wyjściem z pandemii, a dobra koniunktura i odrobienie strat z ostatnich dwóch lat sprawiła, że dzisiaj dług publiczny stanowi dla nas mniejsze ryzyko.

Według danych SIPRI, szwedzkiego instytutu badającego kwestie konfliktu i współpracy, w 2020 r. Polska przeznaczyła na siły zbrojne 13 mld dolarów i zajęła pod tym względem dziewiętnaste miejsce na świecie. Jednocześnie polskie wydatki na armię stanowiły tamtego roku 39 proc. budżetu wojskowego w Europie Środkowej. W porównaniu do 2011 r. nasze wydatki na wojsko wzrosły aż o 60 proc. Dla porównania w 2020 r. najwięcej na wojsko wydały Stany Zjednoczone, bo 778 mld dolarów, a Rosja była czwarta z wydatkami niespełna 62 mld dolarów.

PAP, JW

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA