fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajCzy polskie firmy inwestują w kapitał ludzki?

Czy polskie firmy inwestują w kapitał ludzki?

Polskie firmy borykają się z trudnościami w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach.

Aż 35 proc. polskich przedsiębiorstw ma duże trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach. Polski Instytut Ekonomiczny ostrzega natomiast, że w najbliższych latach na rynku pracy będą zachodzić zmiany, które jeszcze bardziej nasilą te problemy.

Częściej na duże trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach narzekają duże przedsiębiorstwa (38 proc.) niż te najmniejsze (32 proc.). W przypadku dużych firm problemy te są nasilane głównie przez fakt, że mają one szerszy zakres działania i przez to potrzebują pracowników o różnych kompetencjach i specjalizacjach. Jeśli chodzi o branże, to największe problemy w tym obszarze mają firmy zajmujące się logistyką i magazynowaniem, a także działalnością kulturalną, rozrywkową i rekreacyjną (po 48 proc.). Kolejne są firmy z sektora IT (46 proc.) oraz przetwórstwa przemysłowego (43 proc.).

Problemem polskich firm jest także to, że nie inwestują one w rozwój kapitału ludzkiego. „W 2022 r. co trzecia firma szkoliła pracowników, podnosząc ich kompetencje. Niewiele więcej firm (38 proc.) planuje w 2023 r. inwestycje w kapitał ludzki. W podobnym badaniu przeprowadzonym rok wcześniej tylko 20 proc. firm kierowało w 2021 r. pracowników na szkolenia, a plany takich inwestycji na 2022 r. miało 22 proc.” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Według analityków PIE odsetek firm inwestujących w kompetencje pracowników jest zdecydowanie za mały, jeśli weźmie się pod uwagę dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz zmian w stylach zarządzania i modelach współpracy, z jakimi mamy do czynienia.

Źródło: „Tygodnik Gospodarczy” PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA