fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaKrajCzy polskie firmy zwracają uwagę na zmiany klimatyczne?

Czy polskie firmy zwracają uwagę na zmiany klimatyczne?

Większość polskich firm nie uwzględnia ryzyka klimatycznego w swoich strategiach.

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował najnowszy Miesięczny Indeks Koniunktury, z którego wynika, że polskie firmy nie uwzględniają ryzyka skutków zmian klimatu w swoich strategiach i działaniach. Przedsiębiorstwa z naszego kraju starają się natomiast dostosować warunki pracy do zachodzących zmian w klimacie.

Najnowsze badanie wykazało, że 51 proc. polskich firm już dostosowało warunki pracy do zachodzących zmian klimatu, np. przez dostosowanie pomieszczeń czy wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież roboczą. Z kolei 38 proc. badanych firm aktualnie podejmuje takie działania.

„Niemal co trzecia firma (30 proc.) została dodatkowo ubezpieczona od niespodziewanych zjawisk pogodowych utrudniających realizację celów biznesowych. Taki sam odsetek przedsiębiorców deklarował, że w ramach planu inwestycji buduje odporność firmy na zmiany klimatu (np. poprzez infrastrukturę i systemy awaryjne, odpowiednie warunki itp.)” – napisano w komunikacie PIE.

Z badania dowiadujemy się również, że niemal co trzecia firma śledzi prognozy pogody i ostrzeżenia meteorologiczne oraz posiada procedury działania w razie wystąpienia groźnych zjawisk atmosferycznych, a co czwarta firma ma strukturę zarządzania na wypadek klęsk żywiołowych oraz jest przygotowana do podjęcia alternatywnych działań w razie niesprzyjających warunków pogodowych (np. przestawienie na inną produkcję/usługi).

„Najmniej przedsiębiorstw (23 proc.) wskazało, że uwzględniło w strategii biznesowej skutki zmian klimatu jako ryzyko działalności firmy” – podkreślono.

PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA