Zapraszamy na kolejny odcinek „Ekonomicznego Newslettera”, w którym gościem Krzysztofa Budki i Kamila Gorala jest Zdzisław Sokal – ekonomista, były członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, były prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a obecnie społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

zdzisław sokal ekonomiczny newsletter - grafika wpisu
Fot. Jacek Sasin/FPG

Najnowszy odczyn wskaźnika HCPI podany przez Eurostat wskazuje na ponad 5-procentową dynamikę wzrostu cen. Jak długo ta sytuacja może potrwać i czy grozi nam ryzyko wpadnięcia w spiralę inflacyjną? Jakie działania powinien (a może nie powinien) podjąć Narodowy Bank Polski? Między innymi o tym rozmawialiśmy w naszym studiu z doradcą prezydenta Zdzisławem Sokalem.

Pytaliśmy również o realne stopy procentowe, które są obecnie w Polsce wyraźnie poniżej zera, czy zdaniem byłego członka zarządu Narodowego Banku Polskiego taki ich poziom może stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej oraz prowadzić do niebezpiecznych nierównowag np. na rynku nieruchomości? Czy możemy mieć do czynienia z problemem odłożonym w czasie, który ujawni się, kiedy Rada Polityki Pieniężnej wejdzie w cykl podwyżek stóp?

Zaczęliśmy jednak od propozycji zawartych w Polskim Ładzie…

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Poprzedni artykułPolacy chcą zachowania gotówki
Następny artykułNiemieckie zadośćuczynienie za zbrodnie w Namibii