fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWideoCzy poziom inflacji w Polsce każe bić na alarm? Rozmawiamy ze Zdzisławem...

Czy poziom inflacji w Polsce każe bić na alarm? Rozmawiamy ze Zdzisławem Sokalem – doradcą prezydenta RP

Zapraszamy na kolejny odcinek "Ekonomicznego Newslettera", w którym gościem Krzysztofa Budki i Kamila Gorala jest Zdzisław Sokal - ekonomista, były członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, były prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a obecnie społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Najnowszy odczyn wskaźnika HCPI podany przez Eurostat wskazuje na ponad 5-procentową dynamikę wzrostu cen. Jak długo ta sytuacja może potrwać i czy grozi nam ryzyko wpadnięcia w spiralę inflacyjną? Jakie działania powinien (a może nie powinien) podjąć Narodowy Bank Polski? Między innymi o tym rozmawialiśmy w naszym studiu z doradcą prezydenta Zdzisławem Sokalem.

Pytaliśmy również o realne stopy procentowe, które są obecnie w Polsce wyraźnie poniżej zera, czy zdaniem byłego członka zarządu Narodowego Banku Polskiego taki ich poziom może stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej oraz prowadzić do niebezpiecznych nierównowag np. na rynku nieruchomości? Czy możemy mieć do czynienia z problemem odłożonym w czasie, który ujawni się, kiedy Rada Polityki Pieniężnej wejdzie w cykl podwyżek stóp?

Zaczęliśmy jednak od propozycji zawartych w Polskim Ładzie…

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Smart makieta – na czym polega nowoczesna prezentacja inwestycji deweloperskich [WIDEO]

Firma 3D Estate stworzyła nowoczesne narzędzie, które prezentuje on-line inwestycje mieszkaniowe, których jeszcze nie ma, bo albo dopiero są w planach, albo są w trakcie realizacji. Dzięki tej aplikacji klienci mogą zobaczyć, jak będzie wyglądać ich lokal. Jest ona również doskonałym narzędziem sprzedażowym dla deweloperów.

Dlaczego ceny mieszkań rosną w takim tempie? Wywiad z Konradem Płochockim [WIDEO]

W jaki sposób usprawnić proces inwestycyjny i zwiększyć podaż nowych mieszkań, dlaczego w ostatnim czasie ceny lokali rosną w tak zawrotnym tempie, czego zabrakło w nowej reformie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz jak kształtują się deweloperskie marże – rozmawiamy z Konradem Płochockim, wiceprezesem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak zwiększyć podaż nowych mieszkań? Wywiad z Piotrem Hofmanem [WIDEO]

Wciąż powtarzamy, że brakuje w Polsce mieszkań. I nadal będzie ich brakować, jeżeli nie zbudujemy twardych, dobrych, prawnych fundamentów pod to, żeby można je było szybciej, taniej i lepiej budować. Jednym z takich fundamentów powinien być tzw. kodeks budowalny – mówi nam Piotr Hofman, prezes zarządu HM Inwest S.A.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA