fbpx
środa, 11 września, 2024
Strona głównaBiznesCzy praca zdalna wpłynęła na wydajność firm?

Czy praca zdalna wpłynęła na wydajność firm?

Prawie połowa polskich przedsiębiorstw, w których wprowadzono pracę zdalną twierdzi, że nie wpłynęło to na wydajność pracy w ich organizacjach.

Niema połowa polskich firm twierdzi, że praca zdalna nie pogorszyła wydajności ich pracowników – wynika z raportu agencji Grant Thornton. Jednocześnie co dziesiąte przedsiębiorstwo zauważyło poprawę jakości wykonywania zadań przez pracowników pracujących zdalnie.

Pogorszenie wydajności pracy swoich pracowników przez pracę zdalną zauważyło z kolei 18 proc. firm, zaś co czwarta nie potrafi określić wpływu pracy zdalnej na jakość wykonywanych obowiązków służbowych.

Aktualnie 43 proc. polskich firm chce w tym roku utrzymać dotychczasowy model pracy zdalnej i najczęściej jest to system hybrydowy. Ograniczenia w dostępie do pracy zdalnej planuje 15 proc. firm, wśród których nieco mniej niż połowa chce całkowitego powrotu do biur, a reszta zwiększenia liczby dni pracy stacjonarnej. Aż 40 proc. firm nie zastanawiało się nad ewentualnymi zmianami w obszarze pracy zdalnej.

Moim zdaniem praca zdalna zostanie z nami jednak na stałe. Możliwość pracy w takiej formule jest bardzo dużym benefitem dla pracowników, choćby z racji oszczędności czasu i kosztów dojazdów. Pracownicy nie będą chcieli łatwo z tego zrezygnować. Dla pracodawców to też konkretne korzyści, na czele z dostępem do szerokiej puli kadr oraz niższymi kosztami biur. Jeżeli więc obie strony potrafią zbudować partnerskie relacje, to taki model może być rozwiązaniem „win-win”. Konkretny model pracy zdalnej będzie zróżnicowany, zależny od branży i potrzeb firm. Kluczowym wyzwaniem jest znalezienie równowagi między korzyściami wynikającymi z pracy zdalnej a potrzebami organizacji w zakresie efektywności i jakości pracy oraz pielęgnowania kultury organizacyjnej

– powiedział cytowany w raporcie Edward Nieboj, partner zarządzający z Departamentu Outsourcingu Grant Thornton.

Według Grant Thornton w 2024 roku wzrósł na świecie odsetek firm (z 36 do 47 proc.), które preferują pracę stacjonarną.

Źródło: Grant Thornton
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA