fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy pracownicy w Polsce są kompetentni?

Czy pracownicy w Polsce są kompetentni?

Pracodawcy z branży nowoczesnych usług biznesowych w Polsce są zadowoleni z kompetencji swoich pracowników — wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Aż 96 proc. ankietowanych pracodawców oceniło kompetencje swoich podwładnych jako zadawalające, a tylko 2 proc. firm przewiduje długoterminowo większe zapotrzebowanie firmy na obcokrajowców, tłumacząc to ich wysokimi kwalifikacjami i dużym zaangażowaniem.

— Kwestia niezbędnych na rynku kompetencji jest dla nas szczególnie istotna. Jednym z kluczowych obszarów działania PARP jest wsparcie usług rozwojowych dla przedsiębiorców i ich pracowników. Przyglądamy się także potrzebom poszczególnych branż i wspólnie z Radami Sektorowymi ds. Kompetencji dostarczamy narzędzia do ich rozwoju — powiedział prezes PARP Dariusz Budrowski.

Badanie PARP wykazało, że aż 70 proc. pracodawców z sektora nowoczesnych usług biznesowych w ciągu ostatniego roku wspierało rozwój kompetencji swoich pracowników. Najbardziej popularną formą szkoleniową były instruktaże (35 proc.), kursy e-learningowe (33 proc.) oraz kursy i szkolenia wewnętrzne (29 proc.). Jeśli chodzi o pracowników, to w ciągu ostatnich 12 miesięcy 48 proc. uczestniczyło w jakiejś formie rozwoju zawodowego, a 71 proc. ankietowanych podnosiło kompetencje przez samokształcenie. Jednocześnie ponad 40 proc. firm chce w ciągu najbliższych 2 lat zainwestować lub zwiekszyć inwestycje w rozwój umiejętności pracowników. Takie plany mają głównie duże firmy (58 proc.).

W raporcie wskazano również możliwe scenariusze rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Przewidywania ekspertów mówią, że „najkorzystniejszy dla przedsiębiorstw i pracowników byłby ten zakładający wysoki poziom automatyzacji i rozwiązań opartych o mechanizmy sztucznej inteligencji oraz niski poziom tworzenia i dostarczania usług o dużej wartości dodanej dla klienta”. Dlatego też firmy powinny już teraz wdrażać innowacyjne rozwiązania i szukać sposobów na usprawnianie branży i rozwój pracowników.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA