fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy pracownicy w Polsce są kompetentni?

Czy pracownicy w Polsce są kompetentni?

Pracodawcy z branży nowoczesnych usług biznesowych w Polsce są zadowoleni z kompetencji swoich pracowników — wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Aż 96 proc. ankietowanych pracodawców oceniło kompetencje swoich podwładnych jako zadawalające, a tylko 2 proc. firm przewiduje długoterminowo większe zapotrzebowanie firmy na obcokrajowców, tłumacząc to ich wysokimi kwalifikacjami i dużym zaangażowaniem.

— Kwestia niezbędnych na rynku kompetencji jest dla nas szczególnie istotna. Jednym z kluczowych obszarów działania PARP jest wsparcie usług rozwojowych dla przedsiębiorców i ich pracowników. Przyglądamy się także potrzebom poszczególnych branż i wspólnie z Radami Sektorowymi ds. Kompetencji dostarczamy narzędzia do ich rozwoju — powiedział prezes PARP Dariusz Budrowski.

Badanie PARP wykazało, że aż 70 proc. pracodawców z sektora nowoczesnych usług biznesowych w ciągu ostatniego roku wspierało rozwój kompetencji swoich pracowników. Najbardziej popularną formą szkoleniową były instruktaże (35 proc.), kursy e-learningowe (33 proc.) oraz kursy i szkolenia wewnętrzne (29 proc.). Jeśli chodzi o pracowników, to w ciągu ostatnich 12 miesięcy 48 proc. uczestniczyło w jakiejś formie rozwoju zawodowego, a 71 proc. ankietowanych podnosiło kompetencje przez samokształcenie. Jednocześnie ponad 40 proc. firm chce w ciągu najbliższych 2 lat zainwestować lub zwiekszyć inwestycje w rozwój umiejętności pracowników. Takie plany mają głównie duże firmy (58 proc.).

W raporcie wskazano również możliwe scenariusze rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Przewidywania ekspertów mówią, że „najkorzystniejszy dla przedsiębiorstw i pracowników byłby ten zakładający wysoki poziom automatyzacji i rozwiązań opartych o mechanizmy sztucznej inteligencji oraz niski poziom tworzenia i dostarczania usług o dużej wartości dodanej dla klienta”. Dlatego też firmy powinny już teraz wdrażać innowacyjne rozwiązania i szukać sposobów na usprawnianie branży i rozwój pracowników.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy sztuczna inteligencja stwierdza, że nie żyjesz, czyli nędzne oszustwa „piratów nekrologów”

Od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się w nagłówkach informacje o fałszywych, sztucznie spreparowanych nekrologach – wśród nich znajdują się nawet takie, które przekazują wiadomość o śmierci wciąż żyjących osób. Jak się okazuje, stoi za tym czyjś interes.
3 MIN CZYTANIA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy są gotowe na KSeF?

Aż jedna trzecia polskich przedsiębiorstw nie podjęła żadnych kroków w celu integracji swoich narzędzi finansowo-księgowych z Krajowym System e-Faktur (KSeF).
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA