fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajCzy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.

Młoda Lewica chce, żeby praktyki i staże odbywane w Polsce zawsze były płatne. Przedstawiciele młodzieżówki Lewicy uważają, że wykonywanie obowiązków w ramach bezpłatnych praktyk i stażów to nic innego jak wyzysk młodych ludzi.

Bezpłatne praktyki i staże to wstyd dla Polski?

Głównymi założeniami projektu Młodej Lewicy są: wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla stażystów oraz wliczanie stażów do stażu pracy. Według współprzewodniczącego Młodej Lewicy Łukasza Michnika wykorzystywanie młodej, bezpłatnej siły roboczej to wstyd dla polskiego państwa i polskiego rządu. Jednocześnie jego zdaniem istnienie bezpłatnych praktyk i stażów jest niesprawiedliwe dla uboższych osób, które nie mogą sobie pozwolić na wykonywanie pracy bez wynagrodzenia. Tym samym w ten sposób podtrzymywany jest mechanizm nierówności.

To skandal i absurd, że stworzono nam system, w którym darmowa praca ma charakter przywileju ekonomicznego. Czas z tym skończyć, dlatego dzisiaj prezentujemy projekt ustawy o zakazie darmowych staży i praktyk

– powiedział w trakcie konferencji prasowej Łukasz Michnik.

Jeszcze ostrzej o bezpłatnych praktykach i stażach wypowiedziała się Nadia Oleszczuk z Konfederacji Pracy Młodych, która uważa, że jest to niewolnictwo XXI wieku, więc bezpłatne staże powinny zostać zakazane.

Zgodnie z zapowiedziami Federacji Młodych Socjaldemokratów projekt przygotowany przez Młodą Lewicę zostanie jeszcze w piątek złożony w Sejmie przez posłów Lewicy.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA