fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaKrajCzy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.

Młoda Lewica chce, żeby praktyki i staże odbywane w Polsce zawsze były płatne. Przedstawiciele młodzieżówki Lewicy uważają, że wykonywanie obowiązków w ramach bezpłatnych praktyk i stażów to nic innego jak wyzysk młodych ludzi.

Bezpłatne praktyki i staże to wstyd dla Polski?

Głównymi założeniami projektu Młodej Lewicy są: wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla stażystów oraz wliczanie stażów do stażu pracy. Według współprzewodniczącego Młodej Lewicy Łukasza Michnika wykorzystywanie młodej, bezpłatnej siły roboczej to wstyd dla polskiego państwa i polskiego rządu. Jednocześnie jego zdaniem istnienie bezpłatnych praktyk i stażów jest niesprawiedliwe dla uboższych osób, które nie mogą sobie pozwolić na wykonywanie pracy bez wynagrodzenia. Tym samym w ten sposób podtrzymywany jest mechanizm nierówności.

To skandal i absurd, że stworzono nam system, w którym darmowa praca ma charakter przywileju ekonomicznego. Czas z tym skończyć, dlatego dzisiaj prezentujemy projekt ustawy o zakazie darmowych staży i praktyk

– powiedział w trakcie konferencji prasowej Łukasz Michnik.

Jeszcze ostrzej o bezpłatnych praktykach i stażach wypowiedziała się Nadia Oleszczuk z Konfederacji Pracy Młodych, która uważa, że jest to niewolnictwo XXI wieku, więc bezpłatne staże powinny zostać zakazane.

Zgodnie z zapowiedziami Federacji Młodych Socjaldemokratów projekt przygotowany przez Młodą Lewicę zostanie jeszcze w piątek złożony w Sejmie przez posłów Lewicy.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA