fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEkologiaCzy prawo w Polsce tworzą lobbyści?

Czy prawo w Polsce tworzą lobbyści?

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla sprzeciwia się proponowanej w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych zmiany nazwy „ekogroszek” na „groszek III”, która jej zdaniem jest bezrefleksyjnym przyklaśnięciem dla żądań antywęglowego i antypolskiego lobby.

Izba przypomina, że  na początku 2021 r.organizacja ekologiczna Client Earth zleciła agencji badawczej Kantar przeprowadzenie badania opinii publicznej, w którym pytania były skonstruowane w taki sposób, że każda odpowiedź pozwalała interpretować wyniki badania pod z góry założoną tezę. Z badania wynikało, że ludzie postrzegają ekogroszek jako produkt ekologiczny, a to według Client Earth uzasadniało, że należy zakazać używania tej nazwy. Gdyby jednak z ankiet wynikało, że ludzie postrzegają ten rodzaj węgla jako nieekologiczny, tym bardziej byłby to argument za zakazem używania przedrostka „eko”.

W swoim wpisie w mediach społecznościowych Izba nie twierdzi, że ekogroszek jest najbardziej ekologicznym ze wszystkich paliw, ale że jest to najbardziej ekologiczne paliwo ze wszystkich paliw węglowych, szczególnie gdy jest spalane w kotłach węglowych klasy 5 spełniających wymagania unijnej dyrektywy ECOdesign.

Zdaniem Izby proponowana przez Ministerstwo Klimatu zmiana nazwy na „groszek III” będzie wprowadzała konsumentów w błąd. Otóż nazwa „ekogroszek” jest zwyczajowo używana w Polsce od lat 90., a dotychczasowe nazewnictwo groszków dotyczyło uziarnienia, gdzie „groszek I” jest grubszy od „groszku II”. Nazywanie najlepszego jakościowo paliwa węglowego „groszkiem III” sugerowałoby, że jest to najdrobniejszy groszek, co jest oczywistą bzdurą. Dlatego też projektowana zmiana godzi w nadrzędną wartość, wielokrotnie eksponowaną przez sądy w wyrokach i określaną jako potrzeba „zapewnienia rzetelnej i wyczerpującej informacji nabywców (konsumentów) odnośnie do nabywanego produktu”, ”zapewnienia świadomości odnośnie do rzeczywistej relacji ceny do jakości (parametrów) nabywanego produktu” oraz „zapewnienia konsumentowi rzeczywistego prawa wyboru”. Dlatego nowa nazwa doprowadzi do ogromnego zamieszania i dezorientacji nabywców przyzwyczajonych do funkcjonującej od wielu lat w obrocie handlowym nazwy „ekogroszek”.

Izba uważa, że autor nowej nazwy, usuwając dotychczasową nazwę „ekogroszek”, został zmanipulowany przez polski odłam zagranicznej organizacji o trudnej do określenia prawdziwej agendzie.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA