fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEkologiaCzy prawo w Polsce tworzą lobbyści?

Czy prawo w Polsce tworzą lobbyści?

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla sprzeciwia się proponowanej w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych zmiany nazwy „ekogroszek” na „groszek III”, która jej zdaniem jest bezrefleksyjnym przyklaśnięciem dla żądań antywęglowego i antypolskiego lobby.

Izba przypomina, że  na początku 2021 r.organizacja ekologiczna Client Earth zleciła agencji badawczej Kantar przeprowadzenie badania opinii publicznej, w którym pytania były skonstruowane w taki sposób, że każda odpowiedź pozwalała interpretować wyniki badania pod z góry założoną tezę. Z badania wynikało, że ludzie postrzegają ekogroszek jako produkt ekologiczny, a to według Client Earth uzasadniało, że należy zakazać używania tej nazwy. Gdyby jednak z ankiet wynikało, że ludzie postrzegają ten rodzaj węgla jako nieekologiczny, tym bardziej byłby to argument za zakazem używania przedrostka „eko”.

W swoim wpisie w mediach społecznościowych Izba nie twierdzi, że ekogroszek jest najbardziej ekologicznym ze wszystkich paliw, ale że jest to najbardziej ekologiczne paliwo ze wszystkich paliw węglowych, szczególnie gdy jest spalane w kotłach węglowych klasy 5 spełniających wymagania unijnej dyrektywy ECOdesign.

Zdaniem Izby proponowana przez Ministerstwo Klimatu zmiana nazwy na „groszek III” będzie wprowadzała konsumentów w błąd. Otóż nazwa „ekogroszek” jest zwyczajowo używana w Polsce od lat 90., a dotychczasowe nazewnictwo groszków dotyczyło uziarnienia, gdzie „groszek I” jest grubszy od „groszku II”. Nazywanie najlepszego jakościowo paliwa węglowego „groszkiem III” sugerowałoby, że jest to najdrobniejszy groszek, co jest oczywistą bzdurą. Dlatego też projektowana zmiana godzi w nadrzędną wartość, wielokrotnie eksponowaną przez sądy w wyrokach i określaną jako potrzeba „zapewnienia rzetelnej i wyczerpującej informacji nabywców (konsumentów) odnośnie do nabywanego produktu”, ”zapewnienia świadomości odnośnie do rzeczywistej relacji ceny do jakości (parametrów) nabywanego produktu” oraz „zapewnienia konsumentowi rzeczywistego prawa wyboru”. Dlatego nowa nazwa doprowadzi do ogromnego zamieszania i dezorientacji nabywców przyzwyczajonych do funkcjonującej od wielu lat w obrocie handlowym nazwy „ekogroszek”.

Izba uważa, że autor nowej nazwy, usuwając dotychczasową nazwę „ekogroszek”, został zmanipulowany przez polski odłam zagranicznej organizacji o trudnej do określenia prawdziwej agendzie.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Utoniemy w śmieciach? Unia zakazuje wywożenia odpadów za granicę

Parlament Europejski przegłosował przepisy, które zakażą wywożenia niektórych kategorii odpadów poza granice państw należących do UE.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia zakaże naprawiać stare auta?

Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie, które ma zakazać napraw tzw. pojazdów resztkowych. Mają one być od razu złomowane. To kolejny „genialny” plan UE.
2 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA