fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseCzy przed nami kryzys dolara?

Czy przed nami kryzys dolara?

Od kilku miesięcy dolar wyraźnie się osłabia. Na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej czy w krajach takich jak Chiny, Rosja i Indie stracił też wizerunkowo. Czy przed nami kryzys amerykańskiej waluty? - zastanawia się Business Insider Polska.

Eksperci wyliczają deklaracje, które mają na celu podważenie roli dolara w walutowym ładzie. Słynny ekonomista Nouriel Roubini przewiduje, że już za 10 lat możemy wkroczyć w nową erę spadku jego znaczenia. Analitycy walutowi ostrzegają jednak, że odejście od dominującej roli dolara jest nawet trudne do wyobrażenia i mogłoby mieć masę negatywnych konsekwencji dla światowego porządku.

Najgłośniejszym echem odbiły się ostatnio słowa popularnego ekonomisty Nouriela Roubiniego, którego nazywa się też Doctor Doom (Dr Zagłada). Zasłynął ponad dekadę temu, gdy dwa lata przed upadkiem banku Lehman Brothers przewidział nadchodzący kryzys finansowy. Teraz w artykule dla „Financial Times” wieszczy odejście od dolara jako największej światowej waluty rozliczeniowej.

To nie pierwsza tego typu teza, ale najnowsza prognoza ekonomisty sugeruje, że stanie się to w ciągu zaledwie dziesięciu lat. To przyspieszenie ma wynikać m.in. z nasilającej się rywalizacji geopolitycznej między Waszyngtonem a Pekinem oraz nieuchronnego pojawienia się dwóch konkurujących ze sobą światowych walut rezerwowych.

Roubini zauważa, że na tle wzmożonej konkurencji geopolitycznej między USA i UE z jednej strony a Chinami, Rosją i Iranem z drugiej, następuje coraz większe wycofywanie dolara z rezerw finansowych tworzonych dla celów bezpieczeństwa narodowego. Rosja już całkowicie porzuciła dolara i euro w swoich rezerwach, na rzecz złota i chińskiego juana.

Kolejnym czynnikiem, który zdaniem Roubiniego zagraża dominacji dolara, są nowe technologie, a w szczególności rosnąca rola walut cyfrowych. Do tego powstają systemy płatności takie jak Alipay czy WeChat Pay, a także systemy rozliczeniowe będące alternatywą np. dla dotychczasowego SWIFT-a.

Analitycy walutowi pytani przez BusinessInsider nie są tak kategorycznie przekonani co do zmierzchu dolara i przyznają, że konsekwencje szybkiego zakończenia jego ery są trudne do przewidzenia. Wskazują, jak wielkie są powiązania w globalnej gospodarce.

Są głosy, że dla dolara nie ma realnej alternatywy, bo postawa Chin i autokratyczne aspiracje Xi Jinpinga nie budują zaufania. Inni zaś twierdzą, że banki centralne mają świadomość, że w pewnych okolicznościach dolar i euro mogą stać się toksycznymi walutami.

BusinessInsider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA