fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaFinanseCzy przed nami kryzys dolara?

Czy przed nami kryzys dolara?

Od kilku miesięcy dolar wyraźnie się osłabia. Na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej czy w krajach takich jak Chiny, Rosja i Indie stracił też wizerunkowo. Czy przed nami kryzys amerykańskiej waluty? - zastanawia się Business Insider Polska.

Eksperci wyliczają deklaracje, które mają na celu podważenie roli dolara w walutowym ładzie. Słynny ekonomista Nouriel Roubini przewiduje, że już za 10 lat możemy wkroczyć w nową erę spadku jego znaczenia. Analitycy walutowi ostrzegają jednak, że odejście od dominującej roli dolara jest nawet trudne do wyobrażenia i mogłoby mieć masę negatywnych konsekwencji dla światowego porządku.

Najgłośniejszym echem odbiły się ostatnio słowa popularnego ekonomisty Nouriela Roubiniego, którego nazywa się też Doctor Doom (Dr Zagłada). Zasłynął ponad dekadę temu, gdy dwa lata przed upadkiem banku Lehman Brothers przewidział nadchodzący kryzys finansowy. Teraz w artykule dla „Financial Times” wieszczy odejście od dolara jako największej światowej waluty rozliczeniowej.

To nie pierwsza tego typu teza, ale najnowsza prognoza ekonomisty sugeruje, że stanie się to w ciągu zaledwie dziesięciu lat. To przyspieszenie ma wynikać m.in. z nasilającej się rywalizacji geopolitycznej między Waszyngtonem a Pekinem oraz nieuchronnego pojawienia się dwóch konkurujących ze sobą światowych walut rezerwowych.

Roubini zauważa, że na tle wzmożonej konkurencji geopolitycznej między USA i UE z jednej strony a Chinami, Rosją i Iranem z drugiej, następuje coraz większe wycofywanie dolara z rezerw finansowych tworzonych dla celów bezpieczeństwa narodowego. Rosja już całkowicie porzuciła dolara i euro w swoich rezerwach, na rzecz złota i chińskiego juana.

Kolejnym czynnikiem, który zdaniem Roubiniego zagraża dominacji dolara, są nowe technologie, a w szczególności rosnąca rola walut cyfrowych. Do tego powstają systemy płatności takie jak Alipay czy WeChat Pay, a także systemy rozliczeniowe będące alternatywą np. dla dotychczasowego SWIFT-a.

Analitycy walutowi pytani przez BusinessInsider nie są tak kategorycznie przekonani co do zmierzchu dolara i przyznają, że konsekwencje szybkiego zakończenia jego ery są trudne do przewidzenia. Wskazują, jak wielkie są powiązania w globalnej gospodarce.

Są głosy, że dla dolara nie ma realnej alternatywy, bo postawa Chin i autokratyczne aspiracje Xi Jinpinga nie budują zaufania. Inni zaś twierdzą, że banki centralne mają świadomość, że w pewnych okolicznościach dolar i euro mogą stać się toksycznymi walutami.

BusinessInsider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Regionalne wsparcie dla firm z sektora MŚP

Przedsiębiorcy mogą już rozglądać się w swoich macierzystych regionach nad dostępnymi formami wsparcia ich działalności. Przybierają one zarówno formę dotacji, jak i preferencyjnych pożyczek. Warto wiedzieć o nich jak najwcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Inflacja jest najniższa od trzech lat!

Główny Urząd Statystyczny wydał komunikat o poziomie wzrostu cen za luty oraz opublikował informacje na temat zmiany metodologii liczenia inflacji.
< 1 MIN CZYTANIA

Wakacje kredytowe na nowych zasadach

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, której celem jest przedłużenie możliwości skorzystania z tak zwanych wakacji kredytowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA