fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseCzy przed nami kryzys dolara?

Czy przed nami kryzys dolara?

Od kilku miesięcy dolar wyraźnie się osłabia. Na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej czy w krajach takich jak Chiny, Rosja i Indie stracił też wizerunkowo. Czy przed nami kryzys amerykańskiej waluty? - zastanawia się Business Insider Polska.

Eksperci wyliczają deklaracje, które mają na celu podważenie roli dolara w walutowym ładzie. Słynny ekonomista Nouriel Roubini przewiduje, że już za 10 lat możemy wkroczyć w nową erę spadku jego znaczenia. Analitycy walutowi ostrzegają jednak, że odejście od dominującej roli dolara jest nawet trudne do wyobrażenia i mogłoby mieć masę negatywnych konsekwencji dla światowego porządku.

Najgłośniejszym echem odbiły się ostatnio słowa popularnego ekonomisty Nouriela Roubiniego, którego nazywa się też Doctor Doom (Dr Zagłada). Zasłynął ponad dekadę temu, gdy dwa lata przed upadkiem banku Lehman Brothers przewidział nadchodzący kryzys finansowy. Teraz w artykule dla „Financial Times” wieszczy odejście od dolara jako największej światowej waluty rozliczeniowej.

To nie pierwsza tego typu teza, ale najnowsza prognoza ekonomisty sugeruje, że stanie się to w ciągu zaledwie dziesięciu lat. To przyspieszenie ma wynikać m.in. z nasilającej się rywalizacji geopolitycznej między Waszyngtonem a Pekinem oraz nieuchronnego pojawienia się dwóch konkurujących ze sobą światowych walut rezerwowych.

Roubini zauważa, że na tle wzmożonej konkurencji geopolitycznej między USA i UE z jednej strony a Chinami, Rosją i Iranem z drugiej, następuje coraz większe wycofywanie dolara z rezerw finansowych tworzonych dla celów bezpieczeństwa narodowego. Rosja już całkowicie porzuciła dolara i euro w swoich rezerwach, na rzecz złota i chińskiego juana.

Kolejnym czynnikiem, który zdaniem Roubiniego zagraża dominacji dolara, są nowe technologie, a w szczególności rosnąca rola walut cyfrowych. Do tego powstają systemy płatności takie jak Alipay czy WeChat Pay, a także systemy rozliczeniowe będące alternatywą np. dla dotychczasowego SWIFT-a.

Analitycy walutowi pytani przez BusinessInsider nie są tak kategorycznie przekonani co do zmierzchu dolara i przyznają, że konsekwencje szybkiego zakończenia jego ery są trudne do przewidzenia. Wskazują, jak wielkie są powiązania w globalnej gospodarce.

Są głosy, że dla dolara nie ma realnej alternatywy, bo postawa Chin i autokratyczne aspiracje Xi Jinpinga nie budują zaufania. Inni zaś twierdzą, że banki centralne mają świadomość, że w pewnych okolicznościach dolar i euro mogą stać się toksycznymi walutami.

BusinessInsider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja nie poprosi o podwyżkę?

Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie wzbudza gorące dyskusje. Nasiliły się one po uruchomieniu modelu językowego ChatGPT 3, który unaocznił nowe możliwości, jakie daje SI w zasadzie w każdej dziedzinie. „SI pracuje na okrągło, nie choruje, nie skarży się i nie oczekuje wynagrodzenia” – piszą autorzy książki „Sztuczna inteligencja 2041”. Zachwalają czy straszą?
6 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA