fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaFinanseCzy przed nami kryzys dolara?

Czy przed nami kryzys dolara?

Od kilku miesięcy dolar wyraźnie się osłabia. Na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej czy w krajach takich jak Chiny, Rosja i Indie stracił też wizerunkowo. Czy przed nami kryzys amerykańskiej waluty? - zastanawia się Business Insider Polska.

Eksperci wyliczają deklaracje, które mają na celu podważenie roli dolara w walutowym ładzie. Słynny ekonomista Nouriel Roubini przewiduje, że już za 10 lat możemy wkroczyć w nową erę spadku jego znaczenia. Analitycy walutowi ostrzegają jednak, że odejście od dominującej roli dolara jest nawet trudne do wyobrażenia i mogłoby mieć masę negatywnych konsekwencji dla światowego porządku.

Najgłośniejszym echem odbiły się ostatnio słowa popularnego ekonomisty Nouriela Roubiniego, którego nazywa się też Doctor Doom (Dr Zagłada). Zasłynął ponad dekadę temu, gdy dwa lata przed upadkiem banku Lehman Brothers przewidział nadchodzący kryzys finansowy. Teraz w artykule dla „Financial Times” wieszczy odejście od dolara jako największej światowej waluty rozliczeniowej.

To nie pierwsza tego typu teza, ale najnowsza prognoza ekonomisty sugeruje, że stanie się to w ciągu zaledwie dziesięciu lat. To przyspieszenie ma wynikać m.in. z nasilającej się rywalizacji geopolitycznej między Waszyngtonem a Pekinem oraz nieuchronnego pojawienia się dwóch konkurujących ze sobą światowych walut rezerwowych.

Roubini zauważa, że na tle wzmożonej konkurencji geopolitycznej między USA i UE z jednej strony a Chinami, Rosją i Iranem z drugiej, następuje coraz większe wycofywanie dolara z rezerw finansowych tworzonych dla celów bezpieczeństwa narodowego. Rosja już całkowicie porzuciła dolara i euro w swoich rezerwach, na rzecz złota i chińskiego juana.

Kolejnym czynnikiem, który zdaniem Roubiniego zagraża dominacji dolara, są nowe technologie, a w szczególności rosnąca rola walut cyfrowych. Do tego powstają systemy płatności takie jak Alipay czy WeChat Pay, a także systemy rozliczeniowe będące alternatywą np. dla dotychczasowego SWIFT-a.

Analitycy walutowi pytani przez BusinessInsider nie są tak kategorycznie przekonani co do zmierzchu dolara i przyznają, że konsekwencje szybkiego zakończenia jego ery są trudne do przewidzenia. Wskazują, jak wielkie są powiązania w globalnej gospodarce.

Są głosy, że dla dolara nie ma realnej alternatywy, bo postawa Chin i autokratyczne aspiracje Xi Jinpinga nie budują zaufania. Inni zaś twierdzą, że banki centralne mają świadomość, że w pewnych okolicznościach dolar i euro mogą stać się toksycznymi walutami.

BusinessInsider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Płace realne w Polsce mocno urosły

Polska gospodarka wychodzi z osłabienia, a dowodem na to jest fakt, że w lutym 2024 roku realne płace w Polsce urosły najmocniej od kilkudziesięciu lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Rząd USA oskarża Apple o monopolizację rynku i niszczenie konkurencji

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Apple, oskarżając technologicznego giganta o monopolizację rynku smartfonów i niszczenie konkurencji. Departament Sprawiedliwości USA zarzuca firmie nadużycie związane ze sklepem z aplikacjami iPhone'a, które miały blokować klientów i dostawców oprogramowania.
< 1 MIN CZYTANIA