fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCzy przedsiębiorcy boją się wojny?

Czy przedsiębiorcy boją się wojny?

Mniej niż połowa polskich przedsiębiorców obawia się, że wojna negatywnie odbije się na ich biznesach – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Takie obawy wyraża 43 proc. firm. Przedsiębiorcy, którzy boją się skutków wojny w 79 proc. twierdzą, że głównymi jej konsekwencjami będzie wzrost kosztów działalności w wyniku rosnących cen surowców, ale też zmiany kursu walut. Obawy są podobne wśród wszystkich firm, ale wyższych kosztów prowadzenia biznesu najbardziej boją się małe biznesy (81 proc.), podczas gdy u dużych jest to 73 proc.

Poza tym, 31 proc. przedsiębiorców uważa, że choć wojna przyniesie negatywne skutki, to nie będą one zbyt odczuwalne dla nich, a 26 proc. nie przewiduje poważniejszych konsekwencji.

Badanie CBM Indicator wykazało również, że 10 proc. polskich firm zwraca uwagę na brak możliwości wymiany handlowej z Rosją i jest to najbardziej odczuwalne wśród dużych firm, a ponad dwa razy mniej u małych. Jeśli chodzi o ograniczenie wymiany handlowej z Ukrainą to zwraca na to uwagę tylko 7 proc. firm. Co ciekawe, tylko 3 proc. przepytanych przedsiębiorców obawia się braku pracowników.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA