fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaBiznesCzy przedsiębiorcy nadmiernie ufają swoim kontrahentom?

Czy przedsiębiorcy nadmiernie ufają swoim kontrahentom?

Firmy, szczególnie małe i średniej wielkości, mają swoje sposoby sprawdzania wiarygodności potencjalnych partnerów handlowych, a także tych, którzy do pewnego momentu zachowywali się bez zarzutu możliwie systematycznie regulując płatności. Jednak wysokie, zaległe faktury za wykonaną usługę czy wysłany towar mogą świadczyć o tym, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy wykazują nadmiar zaufania.

Na aż 58,4 mld zł oceniane są wierzytelności krajowych przedsiębiorców. Z tego 11,7 mld zł to długi firm – ta ogłoszona niedawno wartość zaległości w płatnościach daje asumpt do przemyśleń nad przyczyną takiego stanu rzeczy.

Co charakterystyczne, najbardziej poszkodowaną przez nierzetelnych przedsiębiorców gałęzią gospodarki jest handel, gdzie dłużnicy zalegają ze spłatą 1,1 mld złotych. Te pieniądze jest o wiele trudniej odzyskać niż należności banków i innych instytucji finansowych, które korzystają z wypróbowanych (i na ogół skutecznych) procedur windykacyjnych.

Standardowo weryfikowanie kondycji finansowej konsumentów i podmiotów gospodarczych stosują nie tylko instytucje finansowe, ale także operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy internetu i telewizji. Zmniejszają w ten sposób ryzyko strat, które znacząco rośnie w czasach kryzysowych. W dużych firmach weryfikacja klienta jest standardem wpisanym w proces sprzedaży.

Najbardziej w sektorze handlu poszkodowane są hurtownie – one najczęściej współpracują ze stałymi klientami, dając im odroczone terminy płatności. Bywa, że ci nadużywają kredytu zaufania finansując się kosztem firmy, która ich nim obdarzyła.

Nie wypada nie ufać?

Skąd tak znaczące nieściągnięte należności firm? Wydaje się, że przedsiębiorcy nie sprawdzają wystarczająco z kim podpisują umowy. Nie sprawdzają, bo czasem nie wypada? Korzystniej jest pokazać się kontrahentowi od swojej „lepszej strony” – pewnego siebie i ufającego branżowym partnerom biznesmena. Potem nie ma już ani czasu, ani chęci na monitorowanie wszystkich płatności i pojawia się przekonanie, że „prędzej czy później i tak zapłacą”. Z kolei implementowanie – wzorem dużych firm – procedur monitoringu zautomatyzowanego jest kosztowne, a potem także wymaga obsługi i stosownego reagowania na sygnalizowaną zmianę sytuacji.

– Tylko niecałe 58 proc. MŚP deklaruje, że weryfikuje swoich potencjalnych partnerów przed zawarciem kontraktu – powiedział PAP Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy będącej partnerem KRD.

Blisko pół miliarda złotych przedsiębiorcy są winni firmom przemysłowym, 387 mln zł – telekomunikacyjnym, 341 mln zł – budowlanym, a 305 mln zł – leasingującym maszyny.

Nie jesteśmy społeczeństwem zakorzenionym w mentalności Dalekiego Wschodu, gdzie np. w Japonii czy w Chinach zaufanie należy do jednej z kluczowych wartości cementujących biznes, a jego nadużycie wiąże się z utratą twarzy w środowisku. Dlatego to zaufanie powinno być, ale ograniczone. Szczególnie w tych trudnych czasach, przez które każdy próbuje przebrnąć jak najbardziej suchą nogą.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA