fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesCzy przedsiębiorcy nadmiernie ufają swoim kontrahentom?

Czy przedsiębiorcy nadmiernie ufają swoim kontrahentom?

Firmy, szczególnie małe i średniej wielkości, mają swoje sposoby sprawdzania wiarygodności potencjalnych partnerów handlowych, a także tych, którzy do pewnego momentu zachowywali się bez zarzutu możliwie systematycznie regulując płatności. Jednak wysokie, zaległe faktury za wykonaną usługę czy wysłany towar mogą świadczyć o tym, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy wykazują nadmiar zaufania.

Na aż 58,4 mld zł oceniane są wierzytelności krajowych przedsiębiorców. Z tego 11,7 mld zł to długi firm – ta ogłoszona niedawno wartość zaległości w płatnościach daje asumpt do przemyśleń nad przyczyną takiego stanu rzeczy.

Co charakterystyczne, najbardziej poszkodowaną przez nierzetelnych przedsiębiorców gałęzią gospodarki jest handel, gdzie dłużnicy zalegają ze spłatą 1,1 mld złotych. Te pieniądze jest o wiele trudniej odzyskać niż należności banków i innych instytucji finansowych, które korzystają z wypróbowanych (i na ogół skutecznych) procedur windykacyjnych.

Standardowo weryfikowanie kondycji finansowej konsumentów i podmiotów gospodarczych stosują nie tylko instytucje finansowe, ale także operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy internetu i telewizji. Zmniejszają w ten sposób ryzyko strat, które znacząco rośnie w czasach kryzysowych. W dużych firmach weryfikacja klienta jest standardem wpisanym w proces sprzedaży.

Najbardziej w sektorze handlu poszkodowane są hurtownie – one najczęściej współpracują ze stałymi klientami, dając im odroczone terminy płatności. Bywa, że ci nadużywają kredytu zaufania finansując się kosztem firmy, która ich nim obdarzyła.

Nie wypada nie ufać?

Skąd tak znaczące nieściągnięte należności firm? Wydaje się, że przedsiębiorcy nie sprawdzają wystarczająco z kim podpisują umowy. Nie sprawdzają, bo czasem nie wypada? Korzystniej jest pokazać się kontrahentowi od swojej „lepszej strony” – pewnego siebie i ufającego branżowym partnerom biznesmena. Potem nie ma już ani czasu, ani chęci na monitorowanie wszystkich płatności i pojawia się przekonanie, że „prędzej czy później i tak zapłacą”. Z kolei implementowanie – wzorem dużych firm – procedur monitoringu zautomatyzowanego jest kosztowne, a potem także wymaga obsługi i stosownego reagowania na sygnalizowaną zmianę sytuacji.

– Tylko niecałe 58 proc. MŚP deklaruje, że weryfikuje swoich potencjalnych partnerów przed zawarciem kontraktu – powiedział PAP Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy będącej partnerem KRD.

Blisko pół miliarda złotych przedsiębiorcy są winni firmom przemysłowym, 387 mln zł – telekomunikacyjnym, 341 mln zł – budowlanym, a 305 mln zł – leasingującym maszyny.

Nie jesteśmy społeczeństwem zakorzenionym w mentalności Dalekiego Wschodu, gdzie np. w Japonii czy w Chinach zaufanie należy do jednej z kluczowych wartości cementujących biznes, a jego nadużycie wiąże się z utratą twarzy w środowisku. Dlatego to zaufanie powinno być, ale ograniczone. Szczególnie w tych trudnych czasach, przez które każdy próbuje przebrnąć jak najbardziej suchą nogą.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA