fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeCzy rząd dba o interesy przedsiębiorców?

Czy rząd dba o interesy przedsiębiorców?

Zdecydowana większość polskich firm twierdzi, że rząd nie dba o ich interesy – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Według ankiety CBM Indicator aż 85 proc. przedsiębiorców nie zgadza się, jakoby rząd realizował przemyślaną strategię działań, która sprzyja przedsiębiorcom i daje poczucie dbałości o ich interesy. Innego zdania jest zaledwie 10 proc. firm, a 5 proc. nie mogło się określić.

Poza tym badanie wykazało, że trzy czwarte przedsiębiorców nie czuje się bezpiecznie prowadząc interesy w Polsce, a tylko 18 proc. uważa, że prowadzenie biznesu w naszym kraju jest bezpieczne. W związku z tym, tylko co trzeci polski przedsiębiorca nie ma zamiaru obniżać swoich planów inwestycyjnych, a aż 65 proc. ma mniejszą skłonność do inwestowania. Wszystko to powoduje, że 70 proc. firm sądzi, że gospodarczo sprawy w Polsce idą w złym kierunku.

„Aż 96 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że polska gospodarka rozwijałaby się dużo lepiej, gdyby rząd w większym stopniu uzgadniał z przedsiębiorcami planowane działania” – podsumowano w artykule Konfederacji Lewiatan.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA