Polscy przedsiębiorcy nie mają poczucia, żeby rząd dbał o ich interesy — wynika z badania przeprowadzonego przez CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Pexels.com

Aż 83 proc. przepytanych przedsiębiorców nie czuje, aby rząd dbał o ich interesy i nie zgadza się ze stwierdzeniem, że „rząd realizuje przemyślaną strategię działań, która sprzyja przedsiębiorcom”. Wśród średnich firm takie przekonanie ma 89 proc. a dużych i małych — 82 proc. ankietowanych.

Bardzo niskie jest również poczucie bezpieczeństwa prowadzonych interesów w Polsce. Aktualnie bezpiecznie czuje się tylko 29 proc. firm, a wśród dużych i średnich firm takiego poczucia nie ma aż 74 proc., podczas gdy u małych przedsiębiorstw — 67 proc. Działania rządu wpływają też na mniejszą skłonność do ryzyka i inwestycji. Aż 61 proc. przedsiębiorców wstrzymuje przez to zapędy inwestycyjne, a u dużych firm jest to nawet 76 proc. Tylko 37 proc. przedsiębiorców nie przywiązuje wagi do działań rządu, gdy chodzi o decyzje o inwestycjach.

Badanie zlecone przez Konfederację Lewiatan wykazało również, że 67 proc. przedsiębiorców uważa, że sprawy gospodarcze w Polsce idą w złym kierunku.

Poprzedni artykułW Europie wybuchają antysegregacyjne walki o wolność
Następny artykułNiech ktoś coś z tym zrobi – najlepiej natychmiast