fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumCzy rząd złagodzi akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe? Podobno jest na...

Czy rząd złagodzi akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe? Podobno jest na to szansa…

Tym bardziej że tryb wprowadzenia tej zmiany budzi ogromne kontrowersje. Tempem zgłoszenia projektu, wysokością stawki (w kwietniu rząd ogłosił, że akcyza wzrośnie o 3, a nie o 10 proc.) oraz brakiem konsultacji z organizacjami biznesowymi w tej kwestii.

Obowiązek takiej konsultacji przewiduje rządowa uchwała z 2013 r. regulująca tryb prac Rady Ministrów. Szczegółowo wskazuje na konsultacje i uzgodnienia tak z organizacjami społecznymi, jak i z resortami rządowymi. Jednak jej § 99 przewiduje, że można przyjąć projekt ustawy w „trybie odrębnym" i bez konsultacji. Mają to uzasadniać wyjątkowe okoliczności, „gdy waga lub pilność sprawy wymaga niezwłocznego jej rozstrzygnięcia". Jakie to wyjątkowe okoliczności sprawiły zapowiedź 10-proc. podwyżki akcyzy? Tego nie wiemy. Próżno szukać takiego wyjaśnienia w uzasadnieniu projektu. Nie wskazano tam żadnej konkretnej przyczyny podwyżek w takiej skali.

Przedsiębiorcy mówią wprost – takich rzeczy nie robi się w taki sposób, dwa miesiące przed końcem roku i planowanym wprowadzeniem zmian. I oczywiście mają rację. Taki tryb działań legislacyjnych burzy zaufanie społeczne do otoczenia mającego stanowić prawo, tym samym podważając zaufanie do państwa. Stabilność otoczenia prawno-podatkowego to niezbędny element do tego, by gospodarka kraju mogła się zdrowo rozwijać. Wciąż głośno i dobitnie powtarzamy, że w Polsce potrzeba przewidywalności i zdrowych warunków do prowadzenia biznesu. Zmiana zasad gry w jej trakcie potrafi na lata odstraszyć inwestorów, a młodych, potencjalnych biznesmenów zniechęcić do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Przedstawiciele rządu Mateusza Morawieckiego – jeszcze tego z poprzedniej kadencji – na każdym kroku podkreślali (łącznie z premierem), że doskonale to rozumieją. Stąd ogłoszona w kwietniu 2019 r. zapowiedź podwyżki akcyzy w Wieloletnim Planie Finansowym rządu na lata 2019–2022, ale o 3 proc. I na taką zmianę rynek był przygotowany. Aż tu nagle, trzy tygodnie po wyborach, Ministerstwo Finansów ogłasza wprowadzenie zmiany w tzw. trybie odrębnym, że podwyżka sięgnie 10 proc.

Branża alkoholowa zwraca uwagę, że taka podwyżka nie przyniesie rządowi w przyszłym roku zakładanych wpływów na poziomie 1,7 mld zł, a efektem takiej nowelizacji będzie raczej zwiększenie nielegalnej sprzedaży używek, w tym z przemytu. Podobne głosy słychać z branży tytoniowej. Już w kwietniu, gdy ogłoszono plany podwyżki akcyzy o 3 proc., Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego sugerowało rządowi, że dla stabilności legalnego rynku tytoniowego lepsza byłaby pełzająca podwyżka o 1,5 proc. wprowadzana w dwóch kolejnych latach. Tak dużych podwyżek nie było nawet w okresie 2010–2014, kiedy wysokim wzrostem akcyzy na papierosy ówczesny rząd doprowadził do zapaści legalnego rynku. Szara strefa opanowała wtedy aż 20 proc konsumpcji, a wpływy do budżetu spadały. Przedstawiciele przemysłu tytoniowego dodają, że zdziwienie i zaniepokojenie budzi również fakt, iż nowatorskie, alternatywne produkty zostały potraktowane tak samo jak papierosy, a przecież – według wielu niezależnych badań – są o wiele mniej szkodliwe (zawierają ok. 90 proc. mniej substancji szkodliwych dla zdrowia)  i mogą stanowić skuteczną terapię w walce z nałogiem, jak dzieje się to w wielu innych, rozwiniętych krajach. Co ciekawe, e-papierosy, o których trąbi cały świat, że są bardzo poważnym zagrożeniem życia (ostatnio znów było głośno o przypadku śmiertelnym na skutek używania tego typu produktu), z akcyzy zostały zwolnione.

Jak więc widać, nie mylą się ci, którzy uważają, że pośpiech jest dobry, ale co najwyżej przy łapaniu pcheł, a nie stanowieniu prawa. A już szczególnie w pracach nad ustawami podatkowymi. Dobrze, gdyby nowy rząd przyjął to do wiadomości i z zapowiadanej podwyżki akcyzy o 10-proc. dyplomatycznie spróbował się wycofać, zostając przy ustalonej w kwietniu stawce 3 procent.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA