fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesCzy są pieniądze dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw?

Czy są pieniądze dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw?

Zazwyczaj co poniedziałek staramy się zrobić szeroki przegląd dostępnych z różnych źródeł, pozabankowych form wsparcia dla MŚP. Początkowo było ich całkiem niemało. Obecnie oferta jest coraz szczuplejsza, lecz także warta uwagi.

Przede wszystkim raz jeszcze warto zwrócić uwagę na możliwość uzyskania – mogącej pomóc firmie zarówno w kłopotach, jak i w rozwoju – tak zwanej „Pożyczki Płynnościowej POIR”. Nabór prowadzony ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 rozpoczął się pod koniec lutego tego roku. Pieniądze przedsiębiorca może pozyskać na łagodzenie bezpośrednich lub pośrednich skutków sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19 lub efektów rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Do rozdysponowania jest ponad 32,1 mld złotych.

Co znowu warte jest zauważenia – konkursy organizowane w ramach programu unijnego są przeprowadzane także lokalnie. Przykładowo: w takim konkursie mogą wziąć udział mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z siedzibą (lub prowadzące działalność gospodarczą) na terenie województwa pomorskiego. W innych województwach także są przeprowadzane podobne konkursy i warto się im przyglądać.

Warto też zorientować się, czy w sytuacji zamknięcia już danego naboru z braku środków lub krótkiego czasu trwania konkursu, przedsiębiorca nie ma szansy startować w nowym naborze (w ramach wznowienia programu).

Na jakich warunkach?

Jednemu przedsiębiorcy może zostać udzielona jedna tylko Pożyczka Płynnościowa POIR w wysokości do miliona złotych, na okres do 72 miesięcy i z sześciomiesięczną karencją w spłacie kapitału. Kwota pożyczki może zostać podwyższona nawet do 1,5 mln złotych. Pod warunkiem jednak, że udział wydatków inwestycyjnych mających sfinansować rozwój produktów i procesów w przedsiębiorstwie lub zmianę w nim modelu biznesowego (a zarazem wesprzeć przejście na gospodarkę niskoemisyjną) wyniesie co najmniej 30 proc. wartości całej pożyczki. Ma to motywować przedsiębiorców do wdrażania w swoich firmach proekologicznych rozwiązań.

Zaletą niewątpliwą takiej pożyczki jest to, że można ją spożytkować nie tylko na cele inwestycyjne, ale także obrotowe.

SMART na innowacje i „zazielenienie”

21 lutego tego roku ruszył także pierwszy nabór w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie ze Ścieżki SMART w ramach programu FENG (pisaliśmy obszerniej o tym: link).

Pieniądze z tego programu, w sumie 4,5 mld zł, mają finansować badania i innowacje oraz wykorzystywanie w firmach zaawansowanych technologii związanych z cyfryzacją, tzw. zazielenieniem przedsiębiorstw czy rozwojem kompetencji zatrudnionych.

Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że oferta dla MŚP z miesiąca na miesiąc jest coraz skromniejsza – nie przybywa nowych form wsparcia. Z pewnością po części wynika to ze znanej i opisywanej już wielokrotnie blokady większej puli środków unijnych dla Polski. Na temat innych przyczyn takiego stanu rzeczy można już tylko spekulować.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA