fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajCzy się stoi, czy się leży – 1300 się należy! Będziemy w...

Czy się stoi, czy się leży – 1300 się należy! Będziemy w Polsce testować bezwarunkowy dochód podstawowy

Na Warmii i Mazurach ruszy program pilotażowy bezwarunkowego dochodu podstawowego – poinformowało RMF 24. Zdrowy rozsądek podpowiada, że pomysł ten jest niebezpieczny – komentuje ks. Jacek Gniadek.

Pilotaż zostanie przeprowadzony przez Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza i będzie obejmować północne gminy województwa, które graniczą z Rosją. Według informacji RMF 24 w eksperymencie udział może wziąć od 5 tys. do nawet 31 tys. osób, które (niezależnie od sytuacji życiowej) będą otrzymywały 1300 zł miesięcznie – za nic. W trakcie eksperymentu naukowcy zbadają aktywność ekonomiczną, ale też społeczną mieszkańców oraz sprawdzą, czy zmieniła się ich sytuacja materialna oraz relacje międzyludzkie.

Wypowiadający się dla RMF 24 dr Maciej Szlinder z Polskich Sieci Dochodu Podstawowego wytłumaczył, że do programu wybrano Warmię i Mazury, bo „jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także przez zamknięcie małego ruchu granicznego w 2018 r.”, co odbiło się na tamtejszych wynikach dotyczących bezrobocia, dochodów i ubóstwa.

Dr Szlinder na antenie radia dodał, że program ruszy na pewno, ale nie wcześniej niż w ciągu 12 miesięcy od momentu uzyskania finansowania. Jego zdaniem ewentualne wdrożenie dochodu podstawowego w całym kraju byłoby „największą reformą społeczno-gospodarczą od początku transformacji”.

O tym, co sądzimy na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego, pisaliśmy jakiś czas temu TUTAJ. I oczywiście zdania nie zmieniamy.

Poniżej komentarz do tematu jednego z naszych felietonistów – ks. Jacka Gniadka SVD, który napisał:

„Zdrowy rozsądek podpowiada, że pomysł ten jest niebezpieczny. Skoro ten dochód ma być gwarantowany, to ktoś musi go zagwarantować. Gwarantuje go rząd, a rząd nie ma swoich pieniędzy, tylko te, które odbierze podatnikom, więc ktoś musi pracować. Jeśli ktoś musi na kogoś pracować, to staje się on niewolnikiem tego, na którego pracuje.

Tradycyjne nauczanie społeczne Kościoła kładzie nacisk na znaczenie i godność ludzkiej pracy dla osobowego rozwoju. Płacenie ludziom, niezależnie od tego, czy pracują, czy też nie, może wydawać się obrazą takiej etyki. Prawdziwe niebezpieczeństwo jest jednak o wiele większe. Ktoś próbuje podmienić nam tradycyjną antropologię nową wizją człowieka, który nie jest już osobą, mającą swoją godność, wyjątkowość i swoje prawa. Socjalizm traktował ludzką osobę jako element machiny społecznej. Eksperyment z BDG idzie znacznie dalej. Świat nie wie, co zrobić z człowiekiem. Widzi w nim nawet klimatyczne zagrożenie.

Kiedyś w wywiadzie dla Obserwatora finansowego powiedziałem, że bardziej niż transhumanizmu boję się urzędników i państwa w obecnej postaci, stale ingerującego w moje życie. Transhumanizm, jak trafnie zauważa to Magdalena Ziętek-Wielomska w nagraniu „Kim jest człowiek? Najważniejsze pytanie XXI wieku!”, rodzi się na uniwersytetach. Problem polega na tym, że ten eksperyment jest przeprowadzany za nasze pieniądze.

Co możemy zrobić, by stanąć w obronie wyjątkowości i godności ludzkiej osoby? Należy bronić instytucji własności prywatnej. Nic lepszego nie wymyślimy.

Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać – Stanisław Jerzy Lec”.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA