fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy sztuczna inteligencja będzie zwalniać pracowników?

Czy sztuczna inteligencja będzie zwalniać pracowników?

Wysyp w przestrzeni publicznej materiałów o sztucznej inteligencji skłania do przyglądania się jej potencjalnym, a zarazem realnym zastosowaniom w firmach. Przedsiębiorcy konfrontują się często z problemem przeprowadzania skutecznej rekrutacji pracowników, a potem z utrzymaniem pożądanego dla rozwoju firmy zespołu. Także w tym zakresie może pomóc AI.

Alexandra Levit jest amerykańską pisarką, konsultantką i futurystką, szefuje firmie Inspiration at Work. Pomaga, między innymi, przygotować właściwe procesy w firmach dotyczące np. rekrutacji i utrzymania w nich najlepszych pracowników. Regularnie pisze felietony do „Wall Street Journal” – ostatnio o sposobach właściwego wykorzystania AI.

W wywiadzie udzielonym tym razem „Small Business Radio Show” Alexandra Levit mówiła o „inteligencji talentów”, czyli o sposobach dopasowania pracowników o określonych umiejętnościach do oczekiwań pracodawcy. Nie jest odkryciem, że firmy mają problemy z pozyskiwaniem kadry, a potem z zatrzymaniem u siebie najlepszych pracowników.
To skutkuje znaczącą i zakłócającą działalność firm rotacją kadry. Właściciele małych firm chętnie umożliwiliby pracownikom kontynuowanie kariery. Nie wiedzą jednak na ogół, jakie warunki ku temu należałoby stworzyć.

Co drugi dobry pracownik odchodzi

Według badań przeprowadzonych przez Alexandrę Levit, o których pisze także w swojej książce „Deep Talent”, prawie połowa najlepszych talentów odchodzi z firmy w ciągu dwóch pierwszych lat pracy. Większość zostałaby jednak w firmie – i to nawet chętnie – gdyby stworzono im odpowiednie warunki do nauki i rozwoju. Niestety, w miarę jak firmy rozwijają się i zatrudniają wielu nowych pracowników, zarządzający nimi tracą kontrolę nad ich umiejętnościami. Nie wiedzą na przykład tego, jakie umiejętności pracownicy nabyli już w trakcie pracy w firmie, a jakie przydałyby do dalszego rozwoju ich kariery (z pożytkiem dla firmy). Właśnie AI może pomóc znaleźć odpowiednie „dopasowanie” pomiędzy umiejętnościami pracowników i ich zdolnością do nabycia nowych a najważniejszymi zadaniami, jakie zostaną im powierzone do wykonywania. Levit pisze także o możliwościach – ale i ograniczeniach w tym zakresie – ChatGPT (więcej na ten temat: link).

AI odciąży pracowników?

Bez wątpienia technologię sztucznej inteligencji można wykorzystać przy odciążeniu pracowników od wykonywania powtarzalnych, z reguły monotonnych prac. Dzięki temu – przynajmniej teoretycznie – mogliby zająć się bardziej kreatywnymi sprawami, w tym doskonaleniem swoich zawodowych umiejętności. Warto jednak pamiętać, że algorytmy sztucznej inteligencji są (i zapewne będą i w przyszłości) inspirowane i kontrolowane przez człowieka. To od ich właściwej konfiguracji, a potem weryfikacji, zależeć będzie sukces bądź porażka przy korzystaniu z nich w firmach. W tym właśnie przy procesach rekrutacyjnych, a potem przy budowaniu właściwych kompetencji w zespołach pracowniczych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA