fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInnowacjeCzy sztuczna inteligencja będzie zwalniać pracowników?

Czy sztuczna inteligencja będzie zwalniać pracowników?

Wysyp w przestrzeni publicznej materiałów o sztucznej inteligencji skłania do przyglądania się jej potencjalnym, a zarazem realnym zastosowaniom w firmach. Przedsiębiorcy konfrontują się często z problemem przeprowadzania skutecznej rekrutacji pracowników, a potem z utrzymaniem pożądanego dla rozwoju firmy zespołu. Także w tym zakresie może pomóc AI.

Alexandra Levit jest amerykańską pisarką, konsultantką i futurystką, szefuje firmie Inspiration at Work. Pomaga, między innymi, przygotować właściwe procesy w firmach dotyczące np. rekrutacji i utrzymania w nich najlepszych pracowników. Regularnie pisze felietony do „Wall Street Journal” – ostatnio o sposobach właściwego wykorzystania AI.

W wywiadzie udzielonym tym razem „Small Business Radio Show” Alexandra Levit mówiła o „inteligencji talentów”, czyli o sposobach dopasowania pracowników o określonych umiejętnościach do oczekiwań pracodawcy. Nie jest odkryciem, że firmy mają problemy z pozyskiwaniem kadry, a potem z zatrzymaniem u siebie najlepszych pracowników.
To skutkuje znaczącą i zakłócającą działalność firm rotacją kadry. Właściciele małych firm chętnie umożliwiliby pracownikom kontynuowanie kariery. Nie wiedzą jednak na ogół, jakie warunki ku temu należałoby stworzyć.

Co drugi dobry pracownik odchodzi

Według badań przeprowadzonych przez Alexandrę Levit, o których pisze także w swojej książce „Deep Talent”, prawie połowa najlepszych talentów odchodzi z firmy w ciągu dwóch pierwszych lat pracy. Większość zostałaby jednak w firmie – i to nawet chętnie – gdyby stworzono im odpowiednie warunki do nauki i rozwoju. Niestety, w miarę jak firmy rozwijają się i zatrudniają wielu nowych pracowników, zarządzający nimi tracą kontrolę nad ich umiejętnościami. Nie wiedzą na przykład tego, jakie umiejętności pracownicy nabyli już w trakcie pracy w firmie, a jakie przydałyby do dalszego rozwoju ich kariery (z pożytkiem dla firmy). Właśnie AI może pomóc znaleźć odpowiednie „dopasowanie” pomiędzy umiejętnościami pracowników i ich zdolnością do nabycia nowych a najważniejszymi zadaniami, jakie zostaną im powierzone do wykonywania. Levit pisze także o możliwościach – ale i ograniczeniach w tym zakresie – ChatGPT (więcej na ten temat: link).

AI odciąży pracowników?

Bez wątpienia technologię sztucznej inteligencji można wykorzystać przy odciążeniu pracowników od wykonywania powtarzalnych, z reguły monotonnych prac. Dzięki temu – przynajmniej teoretycznie – mogliby zająć się bardziej kreatywnymi sprawami, w tym doskonaleniem swoich zawodowych umiejętności. Warto jednak pamiętać, że algorytmy sztucznej inteligencji są (i zapewne będą i w przyszłości) inspirowane i kontrolowane przez człowieka. To od ich właściwej konfiguracji, a potem weryfikacji, zależeć będzie sukces bądź porażka przy korzystaniu z nich w firmach. W tym właśnie przy procesach rekrutacyjnych, a potem przy budowaniu właściwych kompetencji w zespołach pracowniczych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA