fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaEnergetykaCzy tej zimy komórki zostaną wyłączone?

Czy tej zimy komórki zostaną wyłączone?

Kiedyś było to nie do pomyślenia, by telefony komórkowe przestały działać. Tymczasem może do tego dojść tej zimy w Europie, jeśli przerwy w dostawach prądu lub racjonowanie energii wyłączy niektóre sieci komórkowe - spekuluje serwis EURACTIV.

W związku z wywołanym unijną polityką energetyczno-klimatyczną i sankcjami przeciwko Rosji kryzysem energetycznym w Unii Europejskiej może zabraknąć energii elektrycznej do zasilania systemów telefonii komórkowej.

Zdaniem dyrektorów firm telekomunikacyjnych w UE w wielu krajach nie ma wystarczającej liczby systemów rezerwowych, aby poradzić sobie z powszechnymi przerwami w dostawie prądu. W rezultacie będziemy mieli perspektywę awarii telefonów komórkowych. Europa ma prawie pół miliona wież telekomunikacyjnych, a większość z nich ma zapasowe baterie, które jednak działają tylko przez około 30 minut.

Kraje europejskie, przyzwyczajone do nieprzerwanego zasilania w energię elektryczną od dziesięcioleci, zwykle nie mają generatorów podtrzymujących zasilanie przez dłuższy czas. We Francji plan przedstawiony przez dystrybutora energii elektrycznej Enedis obejmuje potencjalne przerwy w dostawie prądu w najgorszym przypadku do dwóch godzin.

Firmy telekomunikacyjne w Szwecji i Niemczech zgłosiły swoim rządom obawy dotyczące potencjalnych niedoborów energii elektrycznej. Szwedzki regulator telekomunikacyjny PTS finansuje zakup przenośnych stacji paliw i mobilnych stacji bazowych, które łączą się z telefonami komórkowymi, aby poradzić sobie z dłuższymi przerwami w dostawie prądu. W Niemczech Deutsche Telekom ma 33 tys. mobilnych wież radiowych, a ich mobilne systemy zasilania awaryjnego oparte o olej napędowy mogą jednocześnie obsługiwać tylko niewielką część tych wież.

Co więcej, nagłe przerwy w dostawie prądu zwiększają prawdopodobieństwo awarii podzespołów elektronicznych sieci komórkowych.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA