fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaCzy tej zimy komórki zostaną wyłączone?

Czy tej zimy komórki zostaną wyłączone?

Kiedyś było to nie do pomyślenia, by telefony komórkowe przestały działać. Tymczasem może do tego dojść tej zimy w Europie, jeśli przerwy w dostawach prądu lub racjonowanie energii wyłączy niektóre sieci komórkowe - spekuluje serwis EURACTIV.

W związku z wywołanym unijną polityką energetyczno-klimatyczną i sankcjami przeciwko Rosji kryzysem energetycznym w Unii Europejskiej może zabraknąć energii elektrycznej do zasilania systemów telefonii komórkowej.

Zdaniem dyrektorów firm telekomunikacyjnych w UE w wielu krajach nie ma wystarczającej liczby systemów rezerwowych, aby poradzić sobie z powszechnymi przerwami w dostawie prądu. W rezultacie będziemy mieli perspektywę awarii telefonów komórkowych. Europa ma prawie pół miliona wież telekomunikacyjnych, a większość z nich ma zapasowe baterie, które jednak działają tylko przez około 30 minut.

Kraje europejskie, przyzwyczajone do nieprzerwanego zasilania w energię elektryczną od dziesięcioleci, zwykle nie mają generatorów podtrzymujących zasilanie przez dłuższy czas. We Francji plan przedstawiony przez dystrybutora energii elektrycznej Enedis obejmuje potencjalne przerwy w dostawie prądu w najgorszym przypadku do dwóch godzin.

Firmy telekomunikacyjne w Szwecji i Niemczech zgłosiły swoim rządom obawy dotyczące potencjalnych niedoborów energii elektrycznej. Szwedzki regulator telekomunikacyjny PTS finansuje zakup przenośnych stacji paliw i mobilnych stacji bazowych, które łączą się z telefonami komórkowymi, aby poradzić sobie z dłuższymi przerwami w dostawie prądu. W Niemczech Deutsche Telekom ma 33 tys. mobilnych wież radiowych, a ich mobilne systemy zasilania awaryjnego oparte o olej napędowy mogą jednocześnie obsługiwać tylko niewielką część tych wież.

Co więcej, nagłe przerwy w dostawie prądu zwiększają prawdopodobieństwo awarii podzespołów elektronicznych sieci komórkowych.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA