fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatCzy też czujesz wypalenie zawodowe?

Czy też czujesz wypalenie zawodowe?

Prawie połowa osób urodzonych po 1981 roku czuje wypalenie zawodowe – wynika z badania „Global 2022 Gen Z and Millennial Survey” firmy consultingowej Deloitte.

Firma Deloitte w swoim badaniu sprawdziła postrzeganie pracy przez przedstawicieli pokolenia Z (inaczej zoomersów – pokolenie urodzone między 1995 a 2010 r.) i millenialsów (pokolenie urodzone między 1981 a 1996 r.).

Główny wniosek wyciągnięty z badania jest taki, że niemal połowa respondentów czuje wypalenie zawodowe, bo zjawisko to dotyczy 46 proc. zoomersów i 45 proc. millenialsów. Jednocześnie 20 proc. zoomersów i 25 proc. millenialsów twierdzi, że ich pracodawca nie traktuje wypalenia zawodowego poważnie, ani nie próbuje zająć się tym problemem. Analitycy Deloitte twierdzą, że taki stan rzeczy oznacza „wielką rezygnację”, która będzie skutkować zmianą pracy przez przedstawicieli tych pokoleń.

Badanie wykazało również, że największymi zmartwieniami zoomersów i millenialsów są koszty życia, zmiany klimatu, ewentualne też bezrobocie oraz zdrowie psychiczne. Jeśli chodzi o koszty życia, to niemal połowa ankietowanych z obu grup deklaruje, że żyje od wypłaty do wypłaty, a niemal co trzeci respondent nie jest pewny, czy będzie w stanie przejść na emeryturę posiadając wystarczający komfort finansowy. Podobny odsetek respondentów nie czuje się bezpieczny finansowo.

Przepytani przez Deloitte wypowiedzieli się również o czynnikach, które są dla nich istotne przy wyborze miejsca pracy. Dla 32 proc. zoomersów i 39 proc. millenialsów najważniejsze jest zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, a dopiero później rozwój zawodowy i pieniądze. Dla trzech czwartych ankietowanych z obu grup preferowanym trybem wykonywania obowiązków zawodowych jest praca zdalna.

W badaniu „The Deloitte Global 2022 Gen Z and Millennial Survey 2022” wzięło udział ponad 14,8 tys. przedstawicieli pokolenia Z i ponad 8,4 tys. millenialsów z 46 krajów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA