fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatCzy też czujesz wypalenie zawodowe?

Czy też czujesz wypalenie zawodowe?

Prawie połowa osób urodzonych po 1981 roku czuje wypalenie zawodowe – wynika z badania „Global 2022 Gen Z and Millennial Survey” firmy consultingowej Deloitte.

Firma Deloitte w swoim badaniu sprawdziła postrzeganie pracy przez przedstawicieli pokolenia Z (inaczej zoomersów – pokolenie urodzone między 1995 a 2010 r.) i millenialsów (pokolenie urodzone między 1981 a 1996 r.).

Główny wniosek wyciągnięty z badania jest taki, że niemal połowa respondentów czuje wypalenie zawodowe, bo zjawisko to dotyczy 46 proc. zoomersów i 45 proc. millenialsów. Jednocześnie 20 proc. zoomersów i 25 proc. millenialsów twierdzi, że ich pracodawca nie traktuje wypalenia zawodowego poważnie, ani nie próbuje zająć się tym problemem. Analitycy Deloitte twierdzą, że taki stan rzeczy oznacza „wielką rezygnację”, która będzie skutkować zmianą pracy przez przedstawicieli tych pokoleń.

Badanie wykazało również, że największymi zmartwieniami zoomersów i millenialsów są koszty życia, zmiany klimatu, ewentualne też bezrobocie oraz zdrowie psychiczne. Jeśli chodzi o koszty życia, to niemal połowa ankietowanych z obu grup deklaruje, że żyje od wypłaty do wypłaty, a niemal co trzeci respondent nie jest pewny, czy będzie w stanie przejść na emeryturę posiadając wystarczający komfort finansowy. Podobny odsetek respondentów nie czuje się bezpieczny finansowo.

Przepytani przez Deloitte wypowiedzieli się również o czynnikach, które są dla nich istotne przy wyborze miejsca pracy. Dla 32 proc. zoomersów i 39 proc. millenialsów najważniejsze jest zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, a dopiero później rozwój zawodowy i pieniądze. Dla trzech czwartych ankietowanych z obu grup preferowanym trybem wykonywania obowiązków zawodowych jest praca zdalna.

W badaniu „The Deloitte Global 2022 Gen Z and Millennial Survey 2022” wzięło udział ponad 14,8 tys. przedstawicieli pokolenia Z i ponad 8,4 tys. millenialsów z 46 krajów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA