fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzy to koniec gorszych czasów w motoryzacji?

Czy to koniec gorszych czasów w motoryzacji?

Choć w ostatnich latach sprzedaż części samochodowych w Polsce kulała, to teraz wyniki znowu się poprawiają.

W drugim kwartale 2023 roku dystrybutorzy części samochodowych zanotowali imponujące wyniki sprzedażowe – pokazuje badanie przeprowadzone przez portal MotoFocus we współpracy z Santander Bank Polska i Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Prognozy również są optymistyczne.

Drugi kwartał tego roku zapisał się 10-proc. wzrostem sprzedaży dla niemal dwóch trzecich dystrybutorów, a spadek sprzedaży dotyczył zaledwie co dziesiątej firmy i były to spadki jednocyfrowe. Poprawiająca się sytuacja sprawiła, że znacząca większość dystrybutorów spodziewa się dalszych wzrostów i to ponad 10-proc.

Pomimo różnych utrudnień w działalności, w tym znacznego wzrostu kosztów, spowolnienia gospodarczego i niskiej siły nabywczej wynagrodzeń konsumentów, zdecydowana większość ankietowanych przewiduje wzrost wolumenów sprzedaży. Jedynie co dziesiąty ankietowany oczekuje spadków. Wynika to zapewne z niskich poziomów uzyskanych rok wcześniej przy jednoczesnym założeniu utrzymania trwającej od początku roku wysokiej, w relacji do dwóch poprzednich lat, produkcji samochodów w Europie. Należy podkreślić, że jednym z głównych ryzyk dla tej prognozy są wciąż niskie poziomy bieżących zamówień na samochody

– wyjaśnia Radosław Pelc, analityk sektorowy w Santander Bank Polska.

Ostatnie miesiące to też lepszy czas dla warsztatów samochodowych, wśród których ponad połowa widzi rosnącą liczbę zleceń i klientów, a tylko jedna czwarta doświadczyła w tym zakresie spadków. Niestety, bolączką pozostają rosnące koszty, które uderzają w osiągane zyski, przez co zdecydowana większość warsztatów planuje w najbliższym czasie podnieść ceny usług, a ponad 70 proc. zamierza je podnieść o ponad 5 proc.

Źródło: PAP Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA