fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy to początek końca pracy zdalnej?

Czy to początek końca pracy zdalnej?

Wejście w życie nowelizacji Kodeksu pracy, która ma regulować pracę zdalną może sprawić, że taka forma wykonywania obowiązków zawodowych stanie się mniej popularna.

Jak uważa dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego skomplikowane regulacje i dodatkowe koszty, które obciążą pracodawców, gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy mogą spowodować, że praca zdalna podzieli los swojej poprzedniczki, czyli telepracy, która nie była stosowana na szeroką skalę. Z pracy zdalnej mogą zacząć rezygnować zwłaszcza firmy, które zatrudniają wielu pracowników.

Ekspert wyjaśnił, że znowelizowane przepisy w całości przerzucają na pracodawców koszty pracy zdalnej. To oznacza, że firmy będą musiały pokrywać koszty energii elektrycznej zużywanej dla celów pracy zdalnej, a także koszty pozostałych usług, jak np. dostęp do internetu. Przy dzisiejszych cenach koszt energii wynosi od 30 do 32 groszy za każdą godzinę pracy zdalnej, co daje ok. 50 zł miesięcznie. Jeśli dołoży się do tego internet, to koszty mogą sięgnąć 90 zł miesięcznie.

– Obciążenie pracodawcy dodatkowymi kosztami związanymi z pracą zdalną może zniechęcić wiele organizacji do jej wdrożenia, zwłaszcza w kontekście rosnących znacząco w ostatnim czasie kosztów pracy. Choć jednostkowa kwota nie wydaje się znacząca, to w przypadku dużych organizacji zadziała efekt skali – stwierdził dr Łuczak. – Badania pokazują, że pracownicy oczekują udziału pracodawców w kosztach ponoszonych w związku z pracą zdalną. Na uwagę zasługuje natomiast ukłon ustawodawcy wobec pracodawców i pracowników w postaci zwolnienia ekwiwalentów/ryczałtów związanych z pracą zdalną ze składek społecznych i zdrowotnej oraz podatku dochodowego od osób fizycznych – dodał ekspert.

Dr Łuczak nie jest w stanie ocenić przyszłości pracy zdalnej, ale jest przekonany, że pracownicy nie będą chcieli łatwo porzucić wypracowanych przez ostatnie lata nowych metod pracy.

PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA