Zdecydowana większość polskich firm ciągle korzysta z faktur papierowych – wynika z badania „Rewolucja w fakturowaniu: czy polskie firmy są gotowe na KSeF?”.

Badanie wykazało, że faktury elektroniczne są najczęściej wykorzystywane przez firmy, które generują najwięcej dokumentów. Papierowe faktury dominują w firmach handlowych i produkcyjnych, wśród których – odpowiednio – aż 75 proc. i 73 proc. nadal ich używa. Wśród firm budowlanych faktury papierowe wystawiane są przez 69 proc. podmiotów.

„Aż dwie na trzy firmy w Polsce nadal korzystają z faktur papierowych (66 proc.). Tylko 17 proc. firm wystawia je jedynie w formie elektronicznej. Prawie połowa firm korzysta z narzędzia do elektronicznego obiegu faktur (48 proc.), a 11 proc. ma w planach jego wdrożenie, między innymi z uwagi na nowe regulacje związane z zapowiadanym obowiązkiem korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur” – napisano w badaniu.

Poza tym badanie wykazało, że co czwarta firma w Polsce wystawia do 10 faktur miesięcznie, co trzecia – od 11 do 100, 17 proc. – do 500, a 12 proc. więcej niż 500 takich dokumentów. Im mniejsza firma, tym mniej faktur wystawia, bo 50 proc. mikrofirm wystawia do 10 dokumentów miesięcznie, a około połowa średnich i dużych już ponad 100.

„4 z 10 przedsiębiorstw budowlanych również wdrożyło już rozwiązania cyfrowe. Ta branża jednak przygotowuje się do zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów zmian, gdyż 17 proc. zapytanych planuje uruchomienie elektronicznego obiegu dokumentów w związku z planowanym wdrożeniem KSeF. Dla porównania w handlu tylko 7 proc. firm ma takie plany” – podkreślono w badaniu.

Od 1 stycznia 2022 r. polskie firmy mogą dobrowolnie wystawiać faktury elektroniczne z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur. System ten stanie się w Polsce obowiązkowy przy wystawianiu faktur od 2024 r.

PAP

Poprzedni artykułDekada po EURO 2012, czyli kiedyś to były czasy…
Następny artykułNa rynku mieszkaniowym znowu decyduje kupujący