fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCzy ty też chcesz zmienić pracę? Zobacz, jak dużo Polaków marzy o...

Czy ty też chcesz zmienić pracę? Zobacz, jak dużo Polaków marzy o nowym zatrudnieniu

Przez inflację Polacy coraz częściej myślą o zmianie pracy – wynika z badania Pracuj.pl.

Nad zmianą pracy, przez rosnące ceny, zastanawia się 44 proc. Polaków, a 65 proc. po prostu uważa, że za mało zarabia. Wszystko dlatego, że aż 76 proc. z nas twierdzi, że dzisiaj wynagrodzenie starcza na mniej niż jeszcze rok temu, a 59 proc. respondentów uważa, że inflacja istotnie wpływa na faktyczną siłę nabywczą ich pensji. Wysoka inflacja spowodowała, że 80 proc. ankietowanych podejmuje ostrożniejsze decyzje zakupowe. Większość Polaków negatywnie wypowiada się też o Polskim Ładzie. Aż 46 proc. oceniło negatywnie wpływ związanych z nim zmian podatkowych na swoje zarobki, 40 proc. neutralnie, a 24 proc. pozytywnie.

Niepokojące jest, że duża część z nas nie ma oszczędności, które pozwoliłyby im się utrzymać w razie utraty pracy. Tylko 30 proc. Polaków byłoby w stanie żyć bez pracy przez pół roku, 19 proc. z nas oszczędności starczyłyby na maksymalnie miesiąc, a 15 proc. – na jeden – dwa miesiące.

Inflacja sprawiła również, że Polacy częściej występują o podwyżki. W ciągu ostatniego roku o podniesienie wynagrodzenia prosiło 41 proc. ankietowanych i częściej byli to mężczyźni (44 proc.) niż kobiety (38 proc.)

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA