Przez inflację Polacy coraz częściej myślą o zmianie pracy – wynika z badania Pracuj.pl.

magnetme/Pixabay

Nad zmianą pracy, przez rosnące ceny, zastanawia się 44 proc. Polaków, a 65 proc. po prostu uważa, że za mało zarabia. Wszystko dlatego, że aż 76 proc. z nas twierdzi, że dzisiaj wynagrodzenie starcza na mniej niż jeszcze rok temu, a 59 proc. respondentów uważa, że inflacja istotnie wpływa na faktyczną siłę nabywczą ich pensji. Wysoka inflacja spowodowała, że 80 proc. ankietowanych podejmuje ostrożniejsze decyzje zakupowe. Większość Polaków negatywnie wypowiada się też o Polskim Ładzie. Aż 46 proc. oceniło negatywnie wpływ związanych z nim zmian podatkowych na swoje zarobki, 40 proc. neutralnie, a 24 proc. pozytywnie.

Niepokojące jest, że duża część z nas nie ma oszczędności, które pozwoliłyby im się utrzymać w razie utraty pracy. Tylko 30 proc. Polaków byłoby w stanie żyć bez pracy przez pół roku, 19 proc. z nas oszczędności starczyłyby na maksymalnie miesiąc, a 15 proc. – na jeden – dwa miesiące.

Inflacja sprawiła również, że Polacy częściej występują o podwyżki. W ciągu ostatniego roku o podniesienie wynagrodzenia prosiło 41 proc. ankietowanych i częściej byli to mężczyźni (44 proc.) niż kobiety (38 proc.)

PAP

Poprzedni artykułRosja żegna się z Big Makiem
Następny artykułAfera w USA: czołowi lekarze i naukowcy opłacani przez Big Pharmę? W roli głównej „medyczna twarz pandemii”