fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajCzy ty też stresujesz się w pracy?

Czy ty też stresujesz się w pracy?

Zdecydowana większość polskich pracowników odczuwa w pracy stres. To uderza w ich efektywność i motywację.

Aż 90 proc. Polaków deklaruje, że odczuwa w pracy stres – wynika z raportu Multisport Index 2023 przygotowanego na podstawie badania Minds&Roses. Więcej niż co czwarty pracownik czuje stres nawet codziennie.

Według raportu codzienny lub prawie codzienny stres jest odczuwany przez 28 proc. ankietowanych. Z kolei 18 proc. Polaków przyznaje, że stres towarzyszy im w pracy kilka razy w tygodniu, zaś co dziesiąty respondent mówi, że stresuje się przynajmniej raz w tygodniu. Co gorsza aż 48 proc. stresujących się w pracy przyznaje, że zabiera stres do domu.

Dla organizacji stres jest źródłem dużych kosztów ekonomicznych, wynikającym m.in. ze spadku wydajności pracownika, niskich morale i zachowań kontrproduktywnych, co ma także wpływ na pogorszenie wizerunku firmy

– powiedziała cytowana w raporcie dr Dorota Molek-Winiarska z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Powyższe zgadza się z postrzeganiem skutków stresu przez samych ankietowanych, bowiem aż 93 proc. Polaków potwierdza, że ciągły stres źle wpływa na ich efektywność w pracy.

Stres w pracy to nie wszystko

Poza stresem dużym problemem jest nadmiar obowiązków w pracy. Przytłoczenie z tego powodu odczuwa bowiem aż 47 proc. polskich pracowników, a 35 proc. przyznaje, że towarzyszy im uczucie niepokoju lub rozdrażnienie. W efekcie prawie co trzeci Polak ma problemy z koncentracją i pamięcią, a 27 proc. z motywacją i zaangażowaniem w pracę.

Dodatkowo, mniej więcej co piąty Polak ma problemy z efektywnością, w tym z wykonywaniem zadań na czas oraz wykazuje postawę bierną zamiast proaktywnej. To wszystko rzutuje również na problemy w relacjach z innymi pracownikami, z czym boryka się 14 proc. ankietowanych.

Źródło: Multisport

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA