fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajCzy Ukraińcy zostaną w Polsce?

Czy Ukraińcy zostaną w Polsce?

Prawie połowa ukraińskich pracowników tymczasowych po zakończeniu wojny chce wrócić do ojczyzny.

Z raportu OTTO Work Force „Jak Ukraińcy oceniają pracę i pobyt w Polsce w 2022 roku?” wynika, że 49 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy planuje po wojnie wrócić do ojczyzny. Na Ukrainę nie planuje wracać co czwarty ankietowany, a 26 proc. nie podjęło w tej kwestii decyzji.

– Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna i na jakich warunkach się zakończy, a to od tego zależy, co postanowią obywatele Ukrainy. Po zakończeniu wojny wielu z nich z pewnością wróci i zaangażuje się w odbudowę kraju – powiedział Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe. – Jednak im dłużej potrwa konflikt tym trudniej uchodźcom będzie wrócić na Ukrainę i zostawić już ułożone życie w Polsce. Pamiętajmy, że proces odbudowy Ukrainy będzie złożony, a wielu jej obywateli po prostu nie będzie miało do czego wracać.

Z badania dowiadujemy się również, że 45 proc. Ukraińców znajdujących się w Polsce ceni bezpieczeństwo w naszym kraju i tylko 22 proc. pracowników tymczasowych chce wyjechać z Polski do innego kraju niż Ukraina. W tej grupie aż trzy czwarte respondentów chciałoby wyjechać do Niemiec.

Jeśli chodzi o najbliższe miesiące, to aż 43 proc. Ukraińców chce zaczekać w Polsce i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie, a reszta ankietowanych planuje naukę języka polskiego, znalezienie mieszkania i sprowadzenie do Polski najbliższej rodziny.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA