Prawie połowa ukraińskich pracowników tymczasowych po zakończeniu wojny chce wrócić do ojczyzny.

Borodzianka, obwód kijowski (Fot. Aleś Ustinow/Pexels)

Z raportu OTTO Work Force „Jak Ukraińcy oceniają pracę i pobyt w Polsce w 2022 roku?” wynika, że 49 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy planuje po wojnie wrócić do ojczyzny. Na Ukrainę nie planuje wracać co czwarty ankietowany, a 26 proc. nie podjęło w tej kwestii decyzji.

– Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna i na jakich warunkach się zakończy, a to od tego zależy, co postanowią obywatele Ukrainy. Po zakończeniu wojny wielu z nich z pewnością wróci i zaangażuje się w odbudowę kraju – powiedział Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe. – Jednak im dłużej potrwa konflikt tym trudniej uchodźcom będzie wrócić na Ukrainę i zostawić już ułożone życie w Polsce. Pamiętajmy, że proces odbudowy Ukrainy będzie złożony, a wielu jej obywateli po prostu nie będzie miało do czego wracać.

Z badania dowiadujemy się również, że 45 proc. Ukraińców znajdujących się w Polsce ceni bezpieczeństwo w naszym kraju i tylko 22 proc. pracowników tymczasowych chce wyjechać z Polski do innego kraju niż Ukraina. W tej grupie aż trzy czwarte respondentów chciałoby wyjechać do Niemiec.

Jeśli chodzi o najbliższe miesiące, to aż 43 proc. Ukraińców chce zaczekać w Polsce i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie, a reszta ankietowanych planuje naukę języka polskiego, znalezienie mieszkania i sprowadzenie do Polski najbliższej rodziny.

PAP

Poprzedni artykułAmerykański gigant naftowy idzie na sądową konfrontację z Unią Europejską
Następny artykułRosyjscy żołnierze depczą ukraińską ziemię butami z… Indii