fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaCzy Ukrainę będzie stać na budowę nowych reaktorów atomowych?

Czy Ukrainę będzie stać na budowę nowych reaktorów atomowych?

Władze Ukrainy zapowiedziały budowę czterech nowych reaktorów nuklearnych w działającej na zachodzie kraju elektrowni.

Ukraiński rząd chce jeszcze w tym roku uruchomić prace nad czterema nowymi reaktorami atomowymi. Działania w tym kierunku zapowiedział Herman Hałuszczenko, minister ds. energii. 

Nowe instalacje mają być elementem rozbudowy już działającej i funkcjonującej elektrowni atomowej w mieście Chmielnicki, położonym na zachodzie kraju. Dwa z nowych reaktorów zostaną oparte na rosyjskich elementach i technologiach (będą to bloki typu WWER-1000), które zostaną sprowadzone z Bułgarii. Dwa kolejne (typu AP-1000) zostaną wykonane we współpracy z amerykańskim koncernem Westinghouse, który ma być też wykonawcą elektrowni jądrowej w Polsce. 

Obecnie na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę funkcjonują trzy elektrownie atomowe: Chmielnicki, Równe i Południowoukraińska, w pobliżu miejscowości Jużnoukrainsk. Zaspokajają one 55 proc. potrzeb energetycznych kraju. Rząd w Kijowie chce rozwijać ten sektor, aby zrekompensować zajętą przez rosyjskie wojsko elektrownię Zaporoże, która została wyłączona. 

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA