fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy Unia Europejska zda egzamin z kryzysu?

Czy Unia Europejska zda egzamin z kryzysu?

W ostatnich dwóch latach na świecie przybyło 573 nowych miliarderów, a tylko w tym roku 263 mln ludzi popadnie w skrajne ubóstwo.

Bilans trwającej już trzy miesiące wojny na Ukrainie jest przerażający. Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła śmierć 3838 cywilów. Szacuje się, że liczba poległych żołnierzy przekracza 40 000. Jednak najbardziej zatrważające jest to, że ponad sześć milionów ludzi uciekło z kraju, a kolejne osiem milionów jest wewnętrznie przesiedlonych.

Putin blokuje eksport zboża z Ukrainy, powodując tym samym światowy kryzys żywnościowy. António Guterres, sekretarz generalny ONZ, zwrócił uwagę, że brak bezpieczeństwa żywnościowego podwoił się, a obecnie aż 276 milionów ludzi jest zagrożonych głodem.

Stany Zjednoczone na pomoc Ukrainie przeznaczyły już ponad 50 mld euro. Kwota ta obejmuje pomoc gospodarczą, wojskową i humanitarną. Z kolei Europa przekazała około 5 mld euro i rozważa wysłanie kolejnych 9 mld. Jednak – jak zaznacza szef unijnej dyplomacji Josep Borrell – przekazane środki są kroplą w morzu potrzeb.

Tymczasem w Europie toczy się debata, czy Unia powinna stworzyć nowy fundusz wzorowany na mechanizmie Next Generation EU, wykorzystywanym do wsparcia unijnej gospodarki po pandemii.

Niemiecki Minister finansów Christian Lindner już zapowiedział, że nie poprze pomysłu wspólnego zadłużania się krajów UE dla Ukrainy.

O konieczności utworzenia przez Unię Europejską funduszu pomocowego dla Ukrainy mówił na konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską i organizację Politica & Prosa w Barcelonie Joaquín Almunia, były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Almunia zaznaczył jednak, że szanse na utworzenie takiego funduszu są małe, ponieważ Europa musi stawić czoła nie tylko wojnie na Ukrainie, ale także kryzysowi klimatycznemu, transformacji energetycznej oraz solidarnie odpowiedzieć na głód w Afryce.

Podczas gdy Europa stoi w rozkroku, wojna pogłębia nierówności. Jak podaje międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam, zajmująca się walką z głodem na świecie, wojna sprawiła, że firmy naftowe bogacą się w niespotykanym dotychczas tempie. Dla przykładu Saudi Aramco – saudyjski koncern paliwowo-chemiczny w pierwszym kwartale 2022 r. zwiększył swoje zyski o 82 procent. Oxfam zwraca uwagę na to, że w ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się 573 nowych miliarderów, a 263 mln ludzi popadnie w tym roku w skrajne ubóstwo! Tymczasem UE zaplanowała, że dyrektywa ustanawiająca minimalny podatek od korporacji wejdzie w życie dopiero w 2024 roku, co bulwersuje większość obywateli Europy.

UE nie może usprawiedliwiać się tym, że podjęła już wyjątkowo duży wysiłek, aby uporać się z pandemią. Jej wiarygodność zależy teraz od tego, czy jest w stanie sprostać ekonomicznie wyzwaniu, jakie niesie za sobą wojna. W tym momencie dla unijnych władz priorytetem powinien być pokój w Europie, a ten jest możliwy tylko wtedy, gdy uda się odbudować i przyłączyć Ukrainę do Wspólnoty.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA