fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaBiznesCzy Unia Europejska zda egzamin z kryzysu?

Czy Unia Europejska zda egzamin z kryzysu?

W ostatnich dwóch latach na świecie przybyło 573 nowych miliarderów, a tylko w tym roku 263 mln ludzi popadnie w skrajne ubóstwo.

Bilans trwającej już trzy miesiące wojny na Ukrainie jest przerażający. Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła śmierć 3838 cywilów. Szacuje się, że liczba poległych żołnierzy przekracza 40 000. Jednak najbardziej zatrważające jest to, że ponad sześć milionów ludzi uciekło z kraju, a kolejne osiem milionów jest wewnętrznie przesiedlonych.

Putin blokuje eksport zboża z Ukrainy, powodując tym samym światowy kryzys żywnościowy. António Guterres, sekretarz generalny ONZ, zwrócił uwagę, że brak bezpieczeństwa żywnościowego podwoił się, a obecnie aż 276 milionów ludzi jest zagrożonych głodem.

Stany Zjednoczone na pomoc Ukrainie przeznaczyły już ponad 50 mld euro. Kwota ta obejmuje pomoc gospodarczą, wojskową i humanitarną. Z kolei Europa przekazała około 5 mld euro i rozważa wysłanie kolejnych 9 mld. Jednak – jak zaznacza szef unijnej dyplomacji Josep Borrell – przekazane środki są kroplą w morzu potrzeb.

Tymczasem w Europie toczy się debata, czy Unia powinna stworzyć nowy fundusz wzorowany na mechanizmie Next Generation EU, wykorzystywanym do wsparcia unijnej gospodarki po pandemii.

Niemiecki Minister finansów Christian Lindner już zapowiedział, że nie poprze pomysłu wspólnego zadłużania się krajów UE dla Ukrainy.

O konieczności utworzenia przez Unię Europejską funduszu pomocowego dla Ukrainy mówił na konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską i organizację Politica & Prosa w Barcelonie Joaquín Almunia, były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Almunia zaznaczył jednak, że szanse na utworzenie takiego funduszu są małe, ponieważ Europa musi stawić czoła nie tylko wojnie na Ukrainie, ale także kryzysowi klimatycznemu, transformacji energetycznej oraz solidarnie odpowiedzieć na głód w Afryce.

Podczas gdy Europa stoi w rozkroku, wojna pogłębia nierówności. Jak podaje międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam, zajmująca się walką z głodem na świecie, wojna sprawiła, że firmy naftowe bogacą się w niespotykanym dotychczas tempie. Dla przykładu Saudi Aramco – saudyjski koncern paliwowo-chemiczny w pierwszym kwartale 2022 r. zwiększył swoje zyski o 82 procent. Oxfam zwraca uwagę na to, że w ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się 573 nowych miliarderów, a 263 mln ludzi popadnie w tym roku w skrajne ubóstwo! Tymczasem UE zaplanowała, że dyrektywa ustanawiająca minimalny podatek od korporacji wejdzie w życie dopiero w 2024 roku, co bulwersuje większość obywateli Europy.

UE nie może usprawiedliwiać się tym, że podjęła już wyjątkowo duży wysiłek, aby uporać się z pandemią. Jej wiarygodność zależy teraz od tego, czy jest w stanie sprostać ekonomicznie wyzwaniu, jakie niesie za sobą wojna. W tym momencie dla unijnych władz priorytetem powinien być pokój w Europie, a ten jest możliwy tylko wtedy, gdy uda się odbudować i przyłączyć Ukrainę do Wspólnoty.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gdzie w Polsce jest najwięcej rzetelnych firm?

Najwięcej rzetelnych firm w Polsce funkcjonuje w województwach świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim. Najmniej rzetelne są natomiast przedsiębiorstwa ze Śląska.
3 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga firmy z Niemiec

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw decyduje się na przeniesienie części swojej działalności do Polski. Co jest tego powodem?
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska jednak ustąpi rolnikom?

Już wkrótce Unia Europejska ma przedstawić pakiet rozwiązań, któe mają zmniejszyć obawy rolników związane z importem rolnym z Ukrainy oraz wymogami Zielonego Ładu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wielka Brytania w recesji?

Słaba sytuacja na rynku pracy sugeruje, że presja inflacyjna na Wyspach słabnie, choć Bank Anglii prawdopodobnie pozostanie ostrożny w kwestii obniżek stóp procentowych.
2 MIN CZYTANIA

Zielony pęd dotarł do Wielkiej Brytanii

Szef Sainbury's – największej sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii – przestrzega przed pomysłami brytyjskiego rządu, który chce uczynić rolnictwo bardziej ekologicznym, wskazując, że nowe regulacje mogą negatywnie wpłynąć na opłacalność brytyjskiego rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Po 5 latach wzrostu ceny samochodów zaczynają spadać

Wzrost cen samochodów osobowych w Europie w końcu wyhamował, dając kupującym większe szanse na znalezienie niedrogiego auta. Zwiększenie produkcji samochodów osłabiło presję cenową na rynku, przyczyniając się do obniżenia kosztów zakupu samochodu z drugiej ręki.
4 MIN CZYTANIA