W ostatnich dwóch latach na świecie przybyło 573 nowych miliarderów, a tylko w tym roku 263 mln ludzi popadnie w skrajne ubóstwo.

USA-Reiseblogger/Pixabay

Bilans trwającej już trzy miesiące wojny na Ukrainie jest przerażający. Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła śmierć 3838 cywilów. Szacuje się, że liczba poległych żołnierzy przekracza 40 000. Jednak najbardziej zatrważające jest to, że ponad sześć milionów ludzi uciekło z kraju, a kolejne osiem milionów jest wewnętrznie przesiedlonych.

Putin blokuje eksport zboża z Ukrainy, powodując tym samym światowy kryzys żywnościowy. António Guterres, sekretarz generalny ONZ, zwrócił uwagę, że brak bezpieczeństwa żywnościowego podwoił się, a obecnie aż 276 milionów ludzi jest zagrożonych głodem.

Stany Zjednoczone na pomoc Ukrainie przeznaczyły już ponad 50 mld euro. Kwota ta obejmuje pomoc gospodarczą, wojskową i humanitarną. Z kolei Europa przekazała około 5 mld euro i rozważa wysłanie kolejnych 9 mld. Jednak – jak zaznacza szef unijnej dyplomacji Josep Borrell – przekazane środki są kroplą w morzu potrzeb.

Tymczasem w Europie toczy się debata, czy Unia powinna stworzyć nowy fundusz wzorowany na mechanizmie Next Generation EU, wykorzystywanym do wsparcia unijnej gospodarki po pandemii.

Niemiecki Minister finansów Christian Lindner już zapowiedział, że nie poprze pomysłu wspólnego zadłużania się krajów UE dla Ukrainy.

O konieczności utworzenia przez Unię Europejską funduszu pomocowego dla Ukrainy mówił na konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską i organizację Politica & Prosa w Barcelonie Joaquín Almunia, były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Almunia zaznaczył jednak, że szanse na utworzenie takiego funduszu są małe, ponieważ Europa musi stawić czoła nie tylko wojnie na Ukrainie, ale także kryzysowi klimatycznemu, transformacji energetycznej oraz solidarnie odpowiedzieć na głód w Afryce.

Podczas gdy Europa stoi w rozkroku, wojna pogłębia nierówności. Jak podaje międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam, zajmująca się walką z głodem na świecie, wojna sprawiła, że firmy naftowe bogacą się w niespotykanym dotychczas tempie. Dla przykładu Saudi Aramco – saudyjski koncern paliwowo-chemiczny w pierwszym kwartale 2022 r. zwiększył swoje zyski o 82 procent. Oxfam zwraca uwagę na to, że w ciągu ostatnich dwóch lat pojawiło się 573 nowych miliarderów, a 263 mln ludzi popadnie w tym roku w skrajne ubóstwo! Tymczasem UE zaplanowała, że dyrektywa ustanawiająca minimalny podatek od korporacji wejdzie w życie dopiero w 2024 roku, co bulwersuje większość obywateli Europy.

UE nie może usprawiedliwiać się tym, że podjęła już wyjątkowo duży wysiłek, aby uporać się z pandemią. Jej wiarygodność zależy teraz od tego, czy jest w stanie sprostać ekonomicznie wyzwaniu, jakie niesie za sobą wojna. W tym momencie dla unijnych władz priorytetem powinien być pokój w Europie, a ten jest możliwy tylko wtedy, gdy uda się odbudować i przyłączyć Ukrainę do Wspólnoty.

Poprzedni artykułKryzys na rynku hipotek
Następny artykułRząd odroczył obowiązek instalowania kas fiskalnych