fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy w Polsce zabraknie warzyw?

Czy w Polsce zabraknie warzyw?

Cała Europa boryka się ze wzrostem cen warzyw, a powodem są warunki pogodowe.

Według Jakuba Jakubczaka z Banku BNP Paribas skokowy wzrost cen warzyw w Europie to skutek ograniczenia dostaw z Hiszpanii i Afryki Północnej oraz ograniczenia lokalnej produkcji zimowej. Na spadki cen przyjdzie nam poczekać jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

– W okresie zimowym Europa polega głównie na dostawach warzyw z Hiszpanii i północnej Afryki, ale te zostały znacząco ograniczone przez styczniowy atak zimy, która praktycznie wstrzymała produkcję w ostatnich tygodniach – przekazał w rozmowie z PAP analityk sektora Food & Agri w Banku BNP Paribas Jakub Jakubczak. – Alternatywą mogłaby być produkcja szklarniowa, jednak z uwagi m.in. na wysokie koszty energii jest ona opóźniana lub wstrzymywana. Dodatkowo na wysokie ceny w Polsce wpływa rynek walutowy; słaba wobec euro złotówka powoduje, że import warzyw jest jeszcze droższy.

Według eksperta można spodziewać się obniżki sezonowej, ale jej skala będzie znacznie niższa niż w poprzednich latach, a wiele będzie zależało od odbudowy podaży z Hiszpanii i północnej Afryki, zbiorów w Polsce i Europie, a także produkcji szklarniowej w naszym kraju i od tego, kiedy pojawią się u nas pochodzące z tego źródła warzywa. Najwcześniej spadki cen mogą się pojawić w drugiej połowie 2023 r.

Przytaczane przez eksperta dane Eurostatu pokazują, że w styczniu 2023 r. ceny warzyw w Polsce były o prawie 21 proc. wyższe niż rok wcześniej i o ok. 36 proc. wyższe niż w styczniu 2021 r.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA