fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzy w twojej firmie są układy zbiorowe pracy?

Czy w twojej firmie są układy zbiorowe pracy?

Większość polskich przedsiębiorców nie widzi w swoich firmach przestrzeni dla układów zbiorowych pracy.

Aż 60 proc. przedsiębiorców, którzy wiedzą, czym są układy zbiorowe pracy, nie chciałoby ich wprowadzenia w swojej firmie – wynika z badania przeprowadzonego przez CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Za wprowadzeniem układów zbiorowych pracy jest ogółem 35 proc. przedsiębiorców. Aż 62 proc. dużych firm nie chciałoby wprowadzenia takiego rozwiązania u siebie, a wśród firm średnich negatywnie na ten temat wypowiedziało się 60 proc. ankietowanych. Przestrzeni dla układów zbiorowych pracy nie widzi 59 proc. małych przedsiębiorców.

Zdaniem prof. Jacka Męciny, doradcy zarządu Lewiatana, układy zbiorowe pracy w obecnym kształcie nie są atrakcyjne dla pracodawców i przepisy ich dotyczące wymagają zmiany oraz dopasowania do regulacji unijnych.

Po pierwsze potrzebujemy nowego podejścia do porozumień zbiorowych – wszystkie w tym te dotyczące corocznych negocjacji wzrostu wynagrodzeń powinny być traktowane jako element rokowań zbiorowych. Po drugie, konieczne są zmiany w regulacjach, tak aby układy zbiorowe stały się atrakcyjne. Klauzule derogacyjne czyli odchodzenie od standardów prawa pracy w układach zbiorowych oraz zachęty fiskalne i dostęp do środków na szkolenia to kilka przykładów rozwiązań, które mogłyby skłonić pracodawców do zmiany podejścia w sprawie układów zbiorowych pracy

– stwierdził ekspert Konfederacji Lewiatan.

CBM Indicator zapytał też przedsiębiorców o samą definicję układu zbiorowego pracy. Jak się okazało dwie trzecie polskich przedsiębiorców zna to pojęcie, ale najgorzej jest z tym wśród firm małych, gdzie jest to tylko 58 proc. Wśród osób zarządzających firmami średnimi i dużymi znajomość układów zbiorowych jest wysoka i grubo przekracza 80 proc.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA