fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajCzy warto integrować Ukraińców?

Czy warto integrować Ukraińców?

Integracja obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem polskiego PKB – twierdzi firma doradcza Deloitte – jeśli tylko potrafimy zagospodarować potencjał uchodźców.

W najnowszym raporcie firmy konsultingowej Deloitte „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Wyzwania i potencjał integracji” napisano, że przemyślane i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem polskiego PKB od 0,2 do nawet 3,5 proc. Ważne jednak, aby Ukraińcy byli aktywizowani zawodowo zgodnie z ich kwalifikacjami. Według opracowania, od inwazji Rosji na Ukrainę – 24 lutego 2022 r. – do naszego kraju przybyło 3,8 mln Ukraińców, z których ok. 1,5 mln wciąż jest w Polsce.

– Istnieje silna potrzeba stworzenia kompleksowego, długoterminowego planu, który weźmie pod uwagę możliwość napływu kolejnej fali uchodźców – powiedział cytowany w informacji prasowej Michael Wodzicki, partner w Monitor Deloitte. – Aby tak się stało konieczne jest uporządkowanie i ujednolicenie sposobu komunikacji z uchodźcami. Niejednorodna polityka informacyjna stanowi bowiem jedną z największych przeszkód na drodze do skutecznego włączenia obywateli Ukrainy do polskiego społeczeństwa – dodał.

Eksperci Deloitte wskazują, że kluczem dla dobrej integracji Ukraińców z Polską jest wsparcie, jakie otrzymają oni od razu po przyjeździe do naszego kraju. Odpowiednie zagospodarowanie potencjału przyjezdnych będzie możliwe tylko, gdy ci będą mieli poczucie stabilności oraz zapewniony godny byt, przy czym dorośli muszą mieć możliwości rozwoju zawodowego, a dzieci i młodzież – nauki.

– Polska, jako największy kraj goszczący Ukraińców, musi opracować strategię, która umożliwi minimalizację ryzyka i wykorzystanie szans. Mądrze wdrażany, długofalowy plan może zaowocować wzrostem polskiego PKB do nawet 3,5 proc., w zależności od przyjętych założeń, w których główne zmienne dotykają kwestii wykorzystania kwalifikacji imigrantów – wskazała Julia Patorska, liderka zespołu analiz ekonomicznych w Deloitte.

Ekspertka zaznaczyła, że taki rozwój spraw pozwoli zmniejszyć niedobór pracowników w Polsce i poprawi też naszą strukturę demograficzną.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA