Integracja obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem polskiego PKB – twierdzi firma doradcza Deloitte – jeśli tylko potrafimy zagospodarować potencjał uchodźców.

Pixabay.com

W najnowszym raporcie firmy konsultingowej Deloitte „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Wyzwania i potencjał integracji” napisano, że przemyślane i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem polskiego PKB od 0,2 do nawet 3,5 proc. Ważne jednak, aby Ukraińcy byli aktywizowani zawodowo zgodnie z ich kwalifikacjami. Według opracowania, od inwazji Rosji na Ukrainę – 24 lutego 2022 r. – do naszego kraju przybyło 3,8 mln Ukraińców, z których ok. 1,5 mln wciąż jest w Polsce.

– Istnieje silna potrzeba stworzenia kompleksowego, długoterminowego planu, który weźmie pod uwagę możliwość napływu kolejnej fali uchodźców – powiedział cytowany w informacji prasowej Michael Wodzicki, partner w Monitor Deloitte. – Aby tak się stało konieczne jest uporządkowanie i ujednolicenie sposobu komunikacji z uchodźcami. Niejednorodna polityka informacyjna stanowi bowiem jedną z największych przeszkód na drodze do skutecznego włączenia obywateli Ukrainy do polskiego społeczeństwa – dodał.

Eksperci Deloitte wskazują, że kluczem dla dobrej integracji Ukraińców z Polską jest wsparcie, jakie otrzymają oni od razu po przyjeździe do naszego kraju. Odpowiednie zagospodarowanie potencjału przyjezdnych będzie możliwe tylko, gdy ci będą mieli poczucie stabilności oraz zapewniony godny byt, przy czym dorośli muszą mieć możliwości rozwoju zawodowego, a dzieci i młodzież – nauki.

– Polska, jako największy kraj goszczący Ukraińców, musi opracować strategię, która umożliwi minimalizację ryzyka i wykorzystanie szans. Mądrze wdrażany, długofalowy plan może zaowocować wzrostem polskiego PKB do nawet 3,5 proc., w zależności od przyjętych założeń, w których główne zmienne dotykają kwestii wykorzystania kwalifikacji imigrantów – wskazała Julia Patorska, liderka zespołu analiz ekonomicznych w Deloitte.

Ekspertka zaznaczyła, że taki rozwój spraw pozwoli zmniejszyć niedobór pracowników w Polsce i poprawi też naszą strukturę demograficzną.

Poprzedni artykułPentagon: Chiny największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA
Następny artykułKonfederacja chce powołania komisji śledczej ws. niszczenia polskiego górnictwa