fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKrajCzy warto integrować Ukraińców?

Czy warto integrować Ukraińców?

Integracja obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem polskiego PKB – twierdzi firma doradcza Deloitte – jeśli tylko potrafimy zagospodarować potencjał uchodźców.

W najnowszym raporcie firmy konsultingowej Deloitte „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Wyzwania i potencjał integracji” napisano, że przemyślane i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem polskiego PKB od 0,2 do nawet 3,5 proc. Ważne jednak, aby Ukraińcy byli aktywizowani zawodowo zgodnie z ich kwalifikacjami. Według opracowania, od inwazji Rosji na Ukrainę – 24 lutego 2022 r. – do naszego kraju przybyło 3,8 mln Ukraińców, z których ok. 1,5 mln wciąż jest w Polsce.

– Istnieje silna potrzeba stworzenia kompleksowego, długoterminowego planu, który weźmie pod uwagę możliwość napływu kolejnej fali uchodźców – powiedział cytowany w informacji prasowej Michael Wodzicki, partner w Monitor Deloitte. – Aby tak się stało konieczne jest uporządkowanie i ujednolicenie sposobu komunikacji z uchodźcami. Niejednorodna polityka informacyjna stanowi bowiem jedną z największych przeszkód na drodze do skutecznego włączenia obywateli Ukrainy do polskiego społeczeństwa – dodał.

Eksperci Deloitte wskazują, że kluczem dla dobrej integracji Ukraińców z Polską jest wsparcie, jakie otrzymają oni od razu po przyjeździe do naszego kraju. Odpowiednie zagospodarowanie potencjału przyjezdnych będzie możliwe tylko, gdy ci będą mieli poczucie stabilności oraz zapewniony godny byt, przy czym dorośli muszą mieć możliwości rozwoju zawodowego, a dzieci i młodzież – nauki.

– Polska, jako największy kraj goszczący Ukraińców, musi opracować strategię, która umożliwi minimalizację ryzyka i wykorzystanie szans. Mądrze wdrażany, długofalowy plan może zaowocować wzrostem polskiego PKB do nawet 3,5 proc., w zależności od przyjętych założeń, w których główne zmienne dotykają kwestii wykorzystania kwalifikacji imigrantów – wskazała Julia Patorska, liderka zespołu analiz ekonomicznych w Deloitte.

Ekspertka zaznaczyła, że taki rozwój spraw pozwoli zmniejszyć niedobór pracowników w Polsce i poprawi też naszą strukturę demograficzną.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA