fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaForum inwestycjiCzy warto inwestować w nieruchomości?

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Popyt na mieszkania w dalszym ciągu jest duży, biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe oraz małą atrakcyjność lokat bankowych. I prawdopodobnie wcale nie będzie malał, choć ceny materiałów budowlanych i robocizny wciąż idą do góry.

Świadomość zarządzania własnymi finansami wśród Polaków wzrasta i coraz więcej ludzi decyduje się na inwestowanie kapitału w konkretne przedsięwzięcia biznesowe, które pozwolą na uzyskanie dodatkowego dochodu. Inwestowanie nigdy nie było łatwe – a w dzisiejszych czasach stało się jeszcze trudniejsze, ze względu na nieprzewidywalną sytuację gospodarczą na świecie. Duża część Polaków chętnie inwestycje między innymi w lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne oraz nieruchomości. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością, która wciąż rośnie – mimo wysokich cen mieszkań, które także idą w górę.

Niektórzy eksperci podkreślają, że wprowadzenie Polskiego Ładu może wesprzeć rynek nieruchomości, chociażby przez złagodzenie obostrzeń dla potencjalnych nabywców. Jednak inwestycje w nieruchomości wiążą się także z dużym ryzykiem, ze względu na niepewną sytuację na rynku mieszkaniowym. Alternatywą mogą być chociażby inwestycje w odnawialne źródła energii. Z drugiej strony ekonomiści podpowiadają, że ważne jest to, aby do inwestowania podchodzić holistyczne – śledząc tendencje gospodarcze oraz ogólną sytuację w kraju. Dlatego tak trudno jest jednoznacznie wskazać inwestycję, która rzeczywiście przyniesie zysk.

– Obecnie obserwujemy potencjał do wzrostu cen nieruchomości. Jednak popyt na mieszkania w dalszym ciągu jest duży, biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe oraz małą atrakcyjność lokat bankowych – mówi serwisowi eNewsroom Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface.

– Rosnąca inflacja oraz praktycznie zerowe, a wręcz już ujemne stopy procentowe, powodują zwiększone zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości mieszkaniowe, które jawią się jako bezpieczna przystań dla oszczędności. Przystań dająca zabezpieczenie przed utratą wartości naszego kapitału i dodatkowe zyski z ewentualnego wynajmu – uważa Piotr Hofman, prezes Grupy Inwest zrzeszającej spółki z branży dewelopersko-budowlanej. I dodaje, że już rok temu twierdził, że kryzys związany z pandemią COVID-19 podziała twórczo na rynek nieruchomości, z czego ten wyjdzie obronną ręką.

– Rzeczywiście, ten kierunek inwestycyjny cieszy się teraz ogromną popularnością – mimo że może być ryzykowny ze względu na możliwość unormowania się cen mieszkań, a nawet ich spadek. Poza tym fakt, że ceny materiałów budowlanych ciągle rosną, dodatkowo przekonuje o tym, że inwestowanie w nieruchomości w następnych kwartałach może nie być już aż tak interesujące. Natomiast sam popyt na mieszkanie zdecydowanie się utrzyma. W co zatem warto inwestować? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Moim zdaniem należy podejść do tematu bardzo zdywersyfikowanie. Z pewnością giełda daje szerokie możliwości do inwestowania – zwłaszcza w te spółki, które będą korzystały na obecnej sytuacji gospodarczej. Mówimy tu o spółkach technologicznych, oczywiście odpowiednio dobranych. W szczególności należy zwrócić uwagę na inwestowanie case-by-case albo powierzanie środków specjalistycznym funduszom inwestycyjnym. Co więcej, inwestycje w odnawialne źródła energii nadal jest dosyć atrakcyjne – choć z drugiej strony pozostaje bardzo ryzykowne – analizuje Grzegorz Sielewicz.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.