fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaKrajCzy warto walkowerem oddać elektorat wielkomiejski?

Czy warto walkowerem oddać elektorat wielkomiejski?

O kogo powinien zawalczyć Andrzej Duda, aby wygrać ostateczne starcie z Rafałem Trzaskowskim? Do kogo musi się zwrócić, aby 12 lipca ogłosić zwycięstwo? Czy powinien zaryzykować i przekonywać niechętny mu do tej pory elektorat wielkomiejski?

– Do decydującego starcia w tej kampanii pozostaje bardzo mało czasu. Dlatego przewiduję, że ani zmiana długofalowa, ani rewolucje w elektoratach się nie odbędą – mówi portalowi fpg24 politolog prof. Rafał Chwedoruk. I dodaje, że wynik wyborów będzie „starciem bipolarnym”, czyli nastawieniem tylko i wyłącznie na tego, kto jest za, a kto przeciw obecnej władzy.

Czy pójście Andrzeja Dudy po elektorat wielkomiejski coś da? Według prof. Chwedoruka, niewiele. Raczej szans dla obecnie urzędującego prezydenta upatruje on w dotarciu do innych grup wyborców. Utrzymaniu i poszerzeniu swoich wyborców oraz mobilizacji tych, którzy w pierwszej turze oddali głos na konkurentów, ale raczej konserwatywnych. Czyli tych, którzy zagłosowali na Władysława Kosiniaka-Kamysza lub część wyborców Szymona Hołowni oraz przede wszystkim Krzysztofa Bosaka.

Zupełnie inaczej widzi to prof. Sławomir Sowiński. Zdaniem tego politologa, Andrzej Duda powinien zawalczyć o elektorat wielkich miast i nie bać się tego. – Lęk jest w polityce złym doradcą. Nie można się bać nikogo. Z jednej strony jest tak, że moim zdaniem Andrzej Duda wygra wybory bez tego elektoratu wielkomiejskiego, ale powinien o te głosy zawalczyć, bo jak być prezydentem kraju bez poparcia tych ludzi? – mówi nam prof. Sowiński. I dodaje, że nie powinno dziwić, iż Duda lepiej czuje się w małych miastach (bo wiele starych województw mocno po reformach podupadło) oraz miasteczkach i wsiach, bo to głównie tym ludziom poprzez dodatki socjalne poprawiła się jakość życia.

Dość podobnego zdania jest prof. Antoni Dudek. – Główną grupą wyborców Andrzeja Dudy są małe i średnie miasta, te, które mają od 50 do 100 tys. mieszkańców oraz poniżej. A także wsie. Czy powinien powalczyć o grupę wyborców niechętnych mu do tej pory, czyli w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców? Oczywiście, że tak – mówi nam prof. Dudek.

Co zrobi prezydent i jego sztabowcy? Na razie trasa „Dudabusa” wiedzie przez mniejsze miejscowości. Ale to się może zmienić, zostało jeszcze 10 dni, by przekonać tych, którzy wciąż nie wiedzą, na kogo oddać głos w II turze. A jeśli wierzyć sondażom, takich niezdecydowanych jest ok. 10 proc.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA