fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzy twoja firma zamierza pomóc w odbudowie Ukrainy?

Czy twoja firma zamierza pomóc w odbudowie Ukrainy?

Już 420 polskich przedsiębiorstw zgłosiło się do rządowego programu dla firm zamierzających uczestniczyć w działaniach na rzecz odbudowy Ukrainy.

Inicjatywę tę rozpoczęły miesiąc temu Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Uczestniczące w programie przedsiębiorstwa będą w pierwszej kolejności mogły wznowić eksport na Ukrainę, ale też wezmą udział w projektach mających na celu odbudowę po zniszczeniach powstałych w efekcie działań wojennych.

Rząd chce pomóc polskim firmom przez dostęp do usług prawnych, ubezpieczeń czy gwarancji eksportowych. Program ma skonsolidować przedsiębiorców, dokonać ich klasyfikacji oraz ustalić, które podmioty i branże są zainteresowane rozszerzeniem działalności na sąsiedni kraj, dotknięty agresją Rosji.

Polskie władze przedstawiają szacunki, według których koszt odbudowy Ukrainy wyniesie 750 miliardów dolarów.

Jedna trzecia z zainteresowanych przedsiębiorstw to te działające w branży budowlanej. Liczni są też przedstawiciele sektora IT oraz producenci maszyn, leków i żywności.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest brak współpracy z rosyjskimi i białoruskimi firmami, które są objęte międzynarodowymi sankcjami. Chcące wziąć w nim udział firmy mogą się rejestrować w serwisie https://odbudowaukrainy.paih.gov.pl/ .

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA