Już 420 polskich przedsiębiorstw zgłosiło się do rządowego programu dla firm zamierzających uczestniczyć w działaniach na rzecz odbudowy Ukrainy.

Inicjatywę tę rozpoczęły miesiąc temu Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Uczestniczące w programie przedsiębiorstwa będą w pierwszej kolejności mogły wznowić eksport na Ukrainę, ale też wezmą udział w projektach mających na celu odbudowę po zniszczeniach powstałych w efekcie działań wojennych.

Rząd chce pomóc polskim firmom przez dostęp do usług prawnych, ubezpieczeń czy gwarancji eksportowych. Program ma skonsolidować przedsiębiorców, dokonać ich klasyfikacji oraz ustalić, które podmioty i branże są zainteresowane rozszerzeniem działalności na sąsiedni kraj, dotknięty agresją Rosji.

Polskie władze przedstawiają szacunki, według których koszt odbudowy Ukrainy wyniesie 750 miliardów dolarów.

Jedna trzecia z zainteresowanych przedsiębiorstw to te działające w branży budowlanej. Liczni są też przedstawiciele sektora IT oraz producenci maszyn, leków i żywności.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest brak współpracy z rosyjskimi i białoruskimi firmami, które są objęte międzynarodowymi sankcjami. Chcące wziąć w nim udział firmy mogą się rejestrować w serwisie https://odbudowaukrainy.paih.gov.pl/ .

PAP

Poprzedni artykułKonfederacja protestowała przed przedstawicielstwem UE. Ostre słowa posła Sośnierza
Następny artykułDotychczas zamrożono… pół procenta zagranicznego majątku Rosjan