fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumCzy wiatr od morza przyniesie zmiany w energetyce?

Czy wiatr od morza przyniesie zmiany w energetyce?

W Europie morska energetyka wiatrowa jest najprężniej rozwijającą się technologią produkcji energii. Jak wynika z badań norweskiej Rystad Energy w 2022 r., kontynent po raz pierwszy otrzyma ponad 4 GW mocy z MEW, co ponad dwukrotnie przekracza rekord z ubiegłego roku wynoszący 1,8 GW.

Imponujący wynik jest zasługą przede wszystkim projektów brytyjskich, za którymi plasują się osiągnięcia Francuzów i Niemców. Tuż za podium znajdują się farmy wiatrowe Holandii i Danii, które również coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność na mapie MEW.

A co w Polsce?

Na pytania dotyczące statusu, kondycji i szans rodzimej energetyki wiatrowej odpowiedzą eksperci, którzy wezmą udział w panelu poświęconym MEW podczas tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce tradycyjnie odbywa się w Gdyni, a jego jubileuszową piątą edycję zaplanowano na 20–21 czerwca br. Tradycyjnie jednym z najważniejszych bloków tematycznych Forum jest energetyka, a panel dotyczący morskiej energii wiatrowej odbędzie się pierwszego dnia wydarzenia.

– To niesłychanie waży temat – podkreśla dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju, organizującej Forum. – Energetyka wiatrowa nad Bałtykiem ma niebagatelne znaczenie dla gospodarki morskiej. Polska ma w tej dziedzinie prerogatywy rządowe i zielone światło do działania. Dysponujemy lokalizacjami i infrastrukturą. Mamy ekspertów. Tylko działać. A o tym jak działać najszybciej i najskuteczniej, aby morska energia wiatrowa zaczęła przynosić wymierne korzyści krajowi i gospodarce, porozmawiamy podczas naszego Forum. Ambicją naszego wydarzenia jest nie tylko omawianie istotnych zagadnień gospodarczych ale i wypracowywanie decyzji. Patronat premiera nad Forum i obecność ministrów podczas obrad znacznie to ułatwiają. Dlatego zapraszam do Gdyni wszystkich, którym morska energetyka wiatrowa leży na sercu i którzy widzą w niej przestrzeń swojej aktywności i inwestycji.

Pomorze ma wszelkie szanse stać się głównym ośrodkiem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Mamy potencjał rozwoju firm z tego sektora oceniany na jeden z najwyższych w regionie, wysoki poziom akceptacji społecznej i korzystne warunki formalno-prawne, związane z poparciem rządowym. Kształcimy specjalistów. Politechnika Gdańska po raz pierwszy uruchomiła w tym roku akademickim nabór na studia podyplomowe na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa.

– V Forum Wizja Rozwoju ma szanse stać się w tej dziedzinie wydarzeniem historycznym – dodaje dr Michalak. – Czekamy na ten panel z nadzieją, że przyniesie ustalenia i decyzje, wypracowując warunki do ich podjęcia.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, LOTOS, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA