fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzy wreszcie uda się poprawić sytuację przedsiębiorców w sieciach franczyzowych?

Czy wreszcie uda się poprawić sytuację przedsiębiorców w sieciach franczyzowych?

Rząd planuje – jeszcze do końca III kwartału tego roku – przyjąć przepisy regulujące i porządkujące rynek franczyzowy.

W stosownych ustawach rząd chce całościowo, a zarazem maksymalnie szczegółowo uregulować kwestie dotyczące franczyzy po to, by wyeliminować bałagan i patologie na tym rynku. Główna idea, która przyświeca regulacji to wyrównanie „niesymetrycznej” pozycji franczyzodawców oraz franczyzobiorców. Obecnie zdecydowaną przewagę przy negocjowaniu, a potem realizacji umów, mają ci pierwsi. Temu wyrównaniu służyć ma m.in. nałożenie na franczyzodawców obowiązku – jeszcze przed podpisaniem umowy – przedstawienia dokumentu zawierającego informację o wzajemnych zobowiązaniach stron, a także o sposobie wykonywania działalności gospodarczej przez franczyzobiorcę w oparciu o umowę franczyzy.

Istotnymi kwestiami, które mają zostać uwzględnione w przepisach ogólnych są koszty ponoszone przez obie strony umowy franczyzowej – ze szczególnym uwzględnieniem realnych możliwości uzyskiwania przychodów przez franczyzobiorcę.

Obok wzorca umowy franczyzy określone mają zostać także przesłanki wystarczające do wypowiedzenia umowy zarówno przez franczyzobiorcę, jak i franczyzodawcę, a kary za nieprzestrzeganie umowy nie mogą być wygórowane. Zdefiniowaniu i uregulowaniu poddane zostaną także kwestie dotyczące nieuczciwej konkurencji.

Różne patologie rynku

Jak to już zostało wspomniane, pozycja franczyzodawców – najczęściej mikro- i małych przedsiębiorców jest obecnie o wiele słabsza niż franczyzodawców, którzy narzucają im gotowe wzorce umów niepodlegających negocjacji. Drobnych przedsiębiorców często nie stać nawet na wynajęcie prawnika, a co dopiero wszczęcie długotrwałego procesu sądowego z „asekurowanymi” przez najlepsze kancelarie prawne franczyzodawcami. Nie tylko narzucają oni jednostronnie umowy, ale zmuszają też do określonego (i nie zawsze korzystnego dla franczyzobiorcy) odbioru towarów oraz do wykonywania lub korzystania z usług po zawyżonych przez sieci cenach.

To, co irytuje franczyzobiorców szczególnie, to przerzucanie na nich niemal wszystkich kosztów rozwoju sieci franczyzowej, co znajduje odbicie między innymi w nieprawidłowo naliczanych opłatach.

Wciąż powstają nowe sklepy

Do końca 2023 roku sieci franczyzowe planują otworzenie 2879 nowych placówek – pisze HandelExtra.pl. Czy jednak legislatorzy zdążą uregulować ten rynek jeszcze przed wyborami?

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA