fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaBiznesCzy wreszcie uda się poprawić sytuację przedsiębiorców w sieciach franczyzowych?

Czy wreszcie uda się poprawić sytuację przedsiębiorców w sieciach franczyzowych?

Rząd planuje – jeszcze do końca III kwartału tego roku – przyjąć przepisy regulujące i porządkujące rynek franczyzowy.

W stosownych ustawach rząd chce całościowo, a zarazem maksymalnie szczegółowo uregulować kwestie dotyczące franczyzy po to, by wyeliminować bałagan i patologie na tym rynku. Główna idea, która przyświeca regulacji to wyrównanie „niesymetrycznej” pozycji franczyzodawców oraz franczyzobiorców. Obecnie zdecydowaną przewagę przy negocjowaniu, a potem realizacji umów, mają ci pierwsi. Temu wyrównaniu służyć ma m.in. nałożenie na franczyzodawców obowiązku – jeszcze przed podpisaniem umowy – przedstawienia dokumentu zawierającego informację o wzajemnych zobowiązaniach stron, a także o sposobie wykonywania działalności gospodarczej przez franczyzobiorcę w oparciu o umowę franczyzy.

Istotnymi kwestiami, które mają zostać uwzględnione w przepisach ogólnych są koszty ponoszone przez obie strony umowy franczyzowej – ze szczególnym uwzględnieniem realnych możliwości uzyskiwania przychodów przez franczyzobiorcę.

Obok wzorca umowy franczyzy określone mają zostać także przesłanki wystarczające do wypowiedzenia umowy zarówno przez franczyzobiorcę, jak i franczyzodawcę, a kary za nieprzestrzeganie umowy nie mogą być wygórowane. Zdefiniowaniu i uregulowaniu poddane zostaną także kwestie dotyczące nieuczciwej konkurencji.

Różne patologie rynku

Jak to już zostało wspomniane, pozycja franczyzodawców – najczęściej mikro- i małych przedsiębiorców jest obecnie o wiele słabsza niż franczyzodawców, którzy narzucają im gotowe wzorce umów niepodlegających negocjacji. Drobnych przedsiębiorców często nie stać nawet na wynajęcie prawnika, a co dopiero wszczęcie długotrwałego procesu sądowego z „asekurowanymi” przez najlepsze kancelarie prawne franczyzodawcami. Nie tylko narzucają oni jednostronnie umowy, ale zmuszają też do określonego (i nie zawsze korzystnego dla franczyzobiorcy) odbioru towarów oraz do wykonywania lub korzystania z usług po zawyżonych przez sieci cenach.

To, co irytuje franczyzobiorców szczególnie, to przerzucanie na nich niemal wszystkich kosztów rozwoju sieci franczyzowej, co znajduje odbicie między innymi w nieprawidłowo naliczanych opłatach.

Wciąż powstają nowe sklepy

Do końca 2023 roku sieci franczyzowe planują otworzenie 2879 nowych placówek – pisze HandelExtra.pl. Czy jednak legislatorzy zdążą uregulować ten rynek jeszcze przed wyborami?

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

GIG ekonomia to dla przedsiębiorców sposób na szybsze pozyskanie talentów, szansa na zwiększenie zdolności do adaptacji w zmiennym otoczeniu rynkowym oraz zdobycie przewag konkurencyjnych. Nowy raport E&Y ujawnia, jak kwestia elastycznego zatrudniania wygląda w Polsce.
2 MIN CZYTANIA