fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaKrajJak wybory wpłyną na dług publiczny Polski

Jak wybory wpłyną na dług publiczny Polski

Agencja ratingowa Moody's przewiduje, że polski deficyt fiskalny będzie się obniżał, ale ostrzega przed ewentualną obniżką oceny kredytowej.

Agencja ratingowa Moody’s przewiduje, że od 2025 roku deficyt fiskalny Polski będzie się obniżał. Jednocześnie w raporcie podano, że prognozowany wzrost długu publicznego do 54 proc. PKB w 2024 r. jest negatywny dla oceny kredytowej kraju.

Spodziewamy się spadku deficytu sektora poniżej 3 proc. PKB od 2025 r. i dalej, co ograniczać będzie wzrost obciążenia długiem do znacznie poniżej 60 proc. PKB (…). Niemniej jednak projekt budżetu na 2024 r. stoi w sprzeczności z regułami fiskalnymi UE, które ograniczają deficyt general government do 3 proc. PKB, co zostało zawieszone na podstawie ogólnej klauzuli wyjścia po pandemii, ale ponownie zacznie obowiązywać od 2024 r., a to potencjalnie może ponownie nadwyrężyć już napięte relacje z UE

– napisano w raporcie agencji Moody’s.

Wybory nie wpłyną na dług?

Co ciekawe, eksperci z Moody’s twierdzą, że zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce, niezależnie od ich wyniku, raczej nie wpłyną na polskie zadłużenie publiczne. Analitycy zauważają, że polskie rządy tradycyjnie były konserwatywne fiskalnie, więc nawet w przypadku zmiany władzy nie oczekuje się radykalnego wzrostu wydatków strukturalnych oraz obniżki transferów społecznych. Agencja ratingowa ocenia jednak, że niższe mogłyby być wydatki pozabudżetowe ze specjalnych funduszy, a także wprowadzona mogłaby zostać kolejna reforma systemu podatkowego.

Aktualnie agencja Moody’s ocenia wiarygodność kredytową Polski na poziomie A2. Jest to lepsza ocenia niż według agencji Fitch oraz S&P, które klasyfikują nasz kraj poziom niżej. Najbliższy przegląd ratingu Polski w Moody’s zaplanowano na 22 września 2023 roku.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA