fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajJak wybory wpłyną na dług publiczny Polski

Jak wybory wpłyną na dług publiczny Polski

Agencja ratingowa Moody's przewiduje, że polski deficyt fiskalny będzie się obniżał, ale ostrzega przed ewentualną obniżką oceny kredytowej.

Agencja ratingowa Moody’s przewiduje, że od 2025 roku deficyt fiskalny Polski będzie się obniżał. Jednocześnie w raporcie podano, że prognozowany wzrost długu publicznego do 54 proc. PKB w 2024 r. jest negatywny dla oceny kredytowej kraju.

Spodziewamy się spadku deficytu sektora poniżej 3 proc. PKB od 2025 r. i dalej, co ograniczać będzie wzrost obciążenia długiem do znacznie poniżej 60 proc. PKB (…). Niemniej jednak projekt budżetu na 2024 r. stoi w sprzeczności z regułami fiskalnymi UE, które ograniczają deficyt general government do 3 proc. PKB, co zostało zawieszone na podstawie ogólnej klauzuli wyjścia po pandemii, ale ponownie zacznie obowiązywać od 2024 r., a to potencjalnie może ponownie nadwyrężyć już napięte relacje z UE

– napisano w raporcie agencji Moody’s.

Wybory nie wpłyną na dług?

Co ciekawe, eksperci z Moody’s twierdzą, że zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce, niezależnie od ich wyniku, raczej nie wpłyną na polskie zadłużenie publiczne. Analitycy zauważają, że polskie rządy tradycyjnie były konserwatywne fiskalnie, więc nawet w przypadku zmiany władzy nie oczekuje się radykalnego wzrostu wydatków strukturalnych oraz obniżki transferów społecznych. Agencja ratingowa ocenia jednak, że niższe mogłyby być wydatki pozabudżetowe ze specjalnych funduszy, a także wprowadzona mogłaby zostać kolejna reforma systemu podatkowego.

Aktualnie agencja Moody’s ocenia wiarygodność kredytową Polski na poziomie A2. Jest to lepsza ocenia niż według agencji Fitch oraz S&P, które klasyfikują nasz kraj poziom niżej. Najbliższy przegląd ratingu Polski w Moody’s zaplanowano na 22 września 2023 roku.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA