fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaGospodarkaCzy wysoka inflacja już do nas nie wróci?

Czy wysoka inflacja już do nas nie wróci?

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji w czerwcu sięgnął 11,5 proc., co oznacza już czwarty pod rząd miesiąc jej spadków i najniższy wynik od kwietnia 2022 roku.

Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2023 roku.

Inflacja będzie spadać

Zgodnie z przedstawionymi danymi, inflacja w czerwcu sięgnęła poziomu 11,5 proc. względem ubiegłego roku. Jednak patrząc na wcześniejszy miesiąc, to ceny nie wzrosły w ogóle. Szczególny udział miało tu obniżenie się tempa wzrostu cen żywności oraz obniżki na stacjach paliw. Według analityków banku Pekao, do końca roku (możliwe, że już we wrześniu) inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego.

W strefie euro ceny też rosną coraz wolniej

Spadki dynamiki wzrostu inflacji są obserwowane niemal w całej strefie euro. W czerwcu ceny w niej wzrosły względem zeszłego roku o 5,5 proc. – wobec 6,1 proc. notowanych miesiąc wcześniej. Jedynym krajem, w którym inflacja nie spadła są Niemcy. Najwyższy wskaźnik inflacji spośród krajów euro zanotowano na Słowacji (ponad 11 proc.) i w Estonii (9 proc.), a najniższy w Luksemburgu (1 proc.) i w Belgii (niecałe 2 proc.).

Analitycy uważają, że Europejski Bank Centralny w najbliższym czasie zamierza podjąć działania mające na celu walkę z inflacją, którymi będą kolejne podwyżki stóp procentowych.

Reuter, stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczny wzrost importu z Ukrainy

Politycy Konfederacji przedstawili stanowisko partii w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście wygaśnięcia zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jednocześnie zwrócili uwagę na gigantyczny wzrost importu produktów rolnych ze wschodu.
2 MIN CZYTANIA

Polska chętnie zatrudnia obcokrajowców

Zwiększający się popyt na pracę oraz postępujący proces starzenia się społeczeństwa sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej są skłonni zatrudniać cudzoziemców, a polskie władze chętnie zgadzają się na sprowadzanie imigrantów zarobkowych – wynika z komunikatu FOR.
2 MIN CZYTANIA

Turcja walczy z inflacją jak Don Kichot z wiatrakami

Ostatnie lata to okres zmieniającej się jak w kalejdoskopie polityki pieniężnej Turcji, której stopy procentowe z roku na rok radykalnie raz rosną, raz maleją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA