fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaGospodarkaCzy wysoka inflacja już do nas nie wróci?

Czy wysoka inflacja już do nas nie wróci?

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji w czerwcu sięgnął 11,5 proc., co oznacza już czwarty pod rząd miesiąc jej spadków i najniższy wynik od kwietnia 2022 roku.

Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2023 roku.

Inflacja będzie spadać

Zgodnie z przedstawionymi danymi, inflacja w czerwcu sięgnęła poziomu 11,5 proc. względem ubiegłego roku. Jednak patrząc na wcześniejszy miesiąc, to ceny nie wzrosły w ogóle. Szczególny udział miało tu obniżenie się tempa wzrostu cen żywności oraz obniżki na stacjach paliw. Według analityków banku Pekao, do końca roku (możliwe, że już we wrześniu) inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego.

W strefie euro ceny też rosną coraz wolniej

Spadki dynamiki wzrostu inflacji są obserwowane niemal w całej strefie euro. W czerwcu ceny w niej wzrosły względem zeszłego roku o 5,5 proc. – wobec 6,1 proc. notowanych miesiąc wcześniej. Jedynym krajem, w którym inflacja nie spadła są Niemcy. Najwyższy wskaźnik inflacji spośród krajów euro zanotowano na Słowacji (ponad 11 proc.) i w Estonii (9 proc.), a najniższy w Luksemburgu (1 proc.) i w Belgii (niecałe 2 proc.).

Analitycy uważają, że Europejski Bank Centralny w najbliższym czasie zamierza podjąć działania mające na celu walkę z inflacją, którymi będą kolejne podwyżki stóp procentowych.

Reuter, stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA