fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaBiznesCzy zacząłbyś biznes w tej samej branży po raz drugi?

Czy zacząłbyś biznes w tej samej branży po raz drugi?

Większość polskich przedsiębiorców założyłoby firmę w tej samej branży po raz drugi.

Z badania BIG InfoMonitor wynika, że aż 68,3 proc. polskich przedsiębiorców zdecydowałoby się na ponowne założenie firmy w swojej branży. To więcej niż w 2021 r., gdy za taką ewentualnością opowiedziało się 55,7 proc. przedsiębiorców.

– Nie ma co się dziwić. W dzisiejszych czasach trudno przewidzieć, gdzie byłoby lepiej. Każda branża w mniejszym lub większym stopniu narażona jest na wzrost kosztów prowadzenia biznesu i problemy z płynnością finansową. Można powiedzieć, że firmy są obecnie w imadle przychodowo-kosztowym; spadającym przychodom towarzyszy wzrost kosztów, np. surowców, energii, ogrzewania i to dotyczy w szczególności branż o dużej energochłonności – wskazał Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Z drugiej strony drugi raz do tej samej branży nie weszłoby 19,5 proc. polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Rok temu odsetek głosujących za tym rozwiązaniem wynosił 22,6 proc. Prawie 8 proc. badanych deklaruje, że założyliby firmę w tej samej branży po raz drugi, ale tylko poza granicami Polski.

Najmniej chętni do ponownego rozpoczęcia biznesu w tej samej gałęzi gospodarki są przedstawiciele branży transportowej (29,2 proc.) oraz budowlanej (23,1 proc.) i handlowej (22,3 proc.).

Jeśli chodzi o główne powody zniechęcające do założenia firmy w tej samej branży wymieniano wysokie koszty prowadzenia działalności (47,5 proc.) oraz niskie marże (42,5 proc.).

Zdaniem głównego analityka BIG InfoMonitor prof. Waldemara Rogowskiego najbardziej perspektywiczne biznesy w Polsce to te związane z usługami, szczególnie medycznymi. Warto również wejść do branży beauty oraz standardowo branży IT.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA