fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaKrajCzy zmiana akcentów w kampanii Andrzeja Dudy była potrzebna?

Czy zmiana akcentów w kampanii Andrzeja Dudy była potrzebna?

O ile jeszcze dwa, trzy tygodnie temu kampania Andrzeja Dudy szła zaplanowanym torem, gdzie stawiano na spokojny przekaz skupiający się na sprawach gospodarczych oraz społecznych i pokazujący jedność obozu Zjednoczonej Prawicy, o tyle w ostatnich dniach zupełnie się zmieniła. Główny akcent położono na sprawy światopoglądowe.

Bo jeszcze kilka tygodni temu w sztabie wyborczym prezydenta przeważał pogląd, iż należy trzymać się planu i mówić Polakom w większości o sprawach dotyczących pomocy przedsiębiorstwom i pracownikom w czasie pandemii, nieliczni tylko członkowie sztabu wskazywali na to, aby jednak prezydent poruszał inne kwestie. Taką spokojną taktykę potwierdzały także zamawiane przez PiS badania. Dlaczego zatem nagle postawiono na nacisk na sprawy światopoglądowe?

Wejście do prezydenckiej gry nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego jako „podmianki” za Małgorzatę Kidawę-Błońską wywróciło do góry nogami przedwyborcze sondaże. W Prawie i Sprawiedliwości stwierdzono, że nowy kandydat tak szybko „goni” prezydenta, iż okazała się jasną konieczność zmiany przekazu. Stwierdzono, że nie ma na co czekać i trzeba zmienić zarówno temat wystąpień prezydenta, jak i ich ton. Ostatnie sondaże bowiem, zarówno te publikowane, jak i te wewnątrzpartyjne, zaczęły wskazywać zgodnie na to, że do drugiej tury wchodzą Duda i Trzaskowski, a potem walka na finiszu rozegra się dosłownie kilka procent głosów Polaków. Pisał o tym prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do działaczy swojej partii i prosił o mobilizację.

Poza tym sztabowcy Andrzej Dudy liczyli, że do tej pory kampanii głosy kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka po prostu „przejmie automatycznie” urzędujący prezydent. Jednak i to na razie się nie sprawdza. Sam zresztą Bosak ostatnio mocno punktuje Dudę. – To, że populizm jest opłacalny w polityce, to nie znaczy, że ja takiej pokusie ulegnę. Odrzucamy politykę kupowania elektoratu za jego własne pieniądze i wierzę, że w Polsce jest wystarczająco dużo rozsądnych ludzi, aby taką politykę docenić – mówi Bosak na spotkaniach ze swoimi sympatykami, tłumacząc, dlaczego w jego programie brakuje bonów turystycznych, dopłat dla rolników czy podwyżki zasiłku dla bezrobotnych.

Stąd sztab Dudy zdecydował na postawienie na tematy światopoglądowe, a zwłaszcza sprawy obrony wartości rodzinnych w kontrze do LGBT. I ustawienia obecnego prezydenta w roli obrońcy tradycji i wartości rodzinnych jako przeciwstawienie dla liberalnego w tych kwestiach Rafała Trzaskowskiego.

Czy sztab Dudy jeszcze wróci do spraw gospodarczych? Nie wiadomo. Jak usłyszeliśmy od polityków z obozu rządzącego, na razie – ponieważ jest to ostania prosta przed wyborami – tematy „narzucają się same”, a w tej chwili na pierwszym planie są sprawy światopoglądowe oraz wielogodzinne odpowiedzi na wystąpienia innych kandydatów oraz polityków innych opcji. I nie ma już czasu na doprecyzowanie ogłoszonych już zapowiedzi, np. o funduszu inicjatyw lokalnych czy innych inicjatywach gospodarczych. „ To już chyba po wyborach ” – powiedział nam polityk z otoczenia prezydenta.

Nie on jeden. Sztabowcy PiS bowiem też mówią „Nie ma czasu na nic poza gonitwą”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA