Zdecydowana większość ukraińskich uchodźców w Polsce ma pracę.

cottonbro/Pexels

Aż 84 proc. uchodźców z Ukrainy w wieku produkcyjnym znalazło pracę w Polsce. Badanie „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” przeprowadzone na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wykazało, że 27 proc. z pracujących uchodźców (22 proc. wszystkich uchodźców) znalazło zatrudnienie w ciągu pierwszego miesiąca po przyjeździe do naszego kraju.

Z badania opublikowanego przez Puls HR dowiadujemy się też, że 41 proc. spośród zatrudnionych znalazło pracę w okresie od 1 do 3 miesięcy po przyjeździe do Polski. Twórcy raportu twierdzą, że jest to efekt wysokiej skuteczności wdrażanych rozwiązań systemowych, jak np. uproszczona procedura zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Co ciekawe, aż 38 proc. uchodźców, którzy podjęli pracę w Polsce, zdążyło też już zmienić swoje miejsce zatrudnienia, co świadczy o ich rosnącym poczuciu własnej wartości na rynku pracy.

– Dzięki szybkiej reakcji na największą falę uchodźców od czasu II wojny światowej na poziomie centralnym oraz dostosowaniu procedur przez właściwe ministerstwa, przez instytucje takie jak ZUS czy Straż Graniczna i samorządy, możliwe było podjęcie działań adekwatnych do skali tragedii za naszą wschodnią granicą – przez urzędy, instytucje i setki tysięcy, wręcz miliony zaangażowanych w pomoc obywateli – powiedział Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Eksperci twierdzą, że jeśli Polska chce podtrzymać wysokie tempo aktywizacji zawodowej uchodźców, to musi kontynuować działania deregulacyjne oraz decentralizacyjne, a także digitalizować kluczowe procesy w obszarze usług publicznych.

Źródło: Puls HR

Poprzedni artykułPremier Morawiecki w „New York Times”: Rośnie rola Polski i Europy Centralnej
Następny artykułPolacy inwestują w pompy ciepła. To dobry rynek dla biznesu