fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCzyżby w Europie było gorzej z pracą niż u nas?

Czyżby w Europie było gorzej z pracą niż u nas?

To dość niespodziewana, a nawet niezwykła informacja: według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w koronakryzysie polski rynek pracy ma się lepiej niż w innych krajach UE. Jednak PARP, bazujący tu głównie na danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, nie ma jeszcze wystarczających narzędzi, by o tym przesądzać.

Dane Eurostatu pokazują uśredniony wskaźnik bezrobocia dla krajów członkowskich Unii – we wrześniu 2020 roku wyniósł on 7,5 procent. Oznacza to wzrost o 0,1 p.p. wobec poprzedniego miesiąca oraz o 1,2 p.p. rok do roku. PARP zestawia tę informację z bezrobociem rejestrowanym w Polsce, które według wstępnych danych w październiku br. wyniosło 6,1 procent, podczas gdy równo rok wcześniej – 5 procent.

Raport Agencji „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań – listopad 2020” pokazuje, że stopa bezrobocia w Polsce spadła w sześciu z 16 województw: w łódzkim, opolskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim oraz świętokrzyskim.
– Wciąż Warmia i Mazury, Kujawy, ale także Świętokrzyskie i Podkarpacie to regiony, gdzie to bezrobocie jest relatywnie wysokie na tle reszty kraju – komentuje opracowanie Anna Skowrońska, ekspert z Departamentu Analiz i Strategii PARP.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku br. wyniosło 5459 zł brutto. Podajemy to tylko jako dodatkową informację. Jak wiadomo, dane o wysokości przeciętnej płacy zdecydowanie nie wystarczają do wyciągania daleko idących wniosków – bez znajomości rozkładu i mediany wynagrodzeń np. w poszczególnych grupach zawodowych i regionach kraju.

Daleko do rynku pracownika

Jakby jednak nie liczyć, ponad milion Polaków nie ma pracy. Na 50 największych portalach rekrutacyjnych pracodawcy opublikowali 240,3 tysięcy ofert pracy – aż o jedną piątą mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Brak pracy najmocniej doskwiera w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie wpływ pandemii koronawirusa i lockdownów był i jest największy. W październiku pojawiło się tam znacznie mniej ofert niż w analogicznym okresie 2019 roku. Bez zatrudnienia pozostaje nieco więcej niż połowa kobiet; mężczyźni stanowią 46 procent bezrobotnych.

Niektóre zawody wręcz poszukiwane

Oczywiście sytuacja na rynku pracy jest różna w zależności od zawodów, w których pracodawcy oferują zatrudnienie, a pracownicy poszukują pracy. Nie mogą narzekać na brak ofert medycy, eksperci RODO i ds. cyberbezpieczeństwa, specjaliści ds. sprzedaży przez sieć oraz główni księgowi. Wysoki popyt na wykwalifikowanych pracowników w tych właśnie profesjach jest oczywisty.

– Informacje napływające zarówno z innych państw UE jak i polskiego rynku, są – zważywszy na poważne gospodarcze efekty pandemii – zaskakująco dobre. Zapewne jest to efekt, idących w setki miliardów euro oraz złotych, pakietów pomocowych. Czy jednak te dane są wiarygodne i czy miejsca pracy udało się uratować tylko tymczasowo, czy długotrwale? – zastanawia się w portalu Money.pl Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.
Zaktualizowane przez GUS dane na temat zatrudnienia w październiku poznany już niedługo, dzień przed Wigilią.

Dramatu nie będzie, ale..

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego uważa, że pod koniec roku GUS wyliczy odsetek bezrobotnych w Polsce na 6,5 procent. Zdaniem innego eksperta, Piotra Bartkiewicza, ekonomisty Pekao S.A., stopa bezrobocia w grudniu kończącego się obecnie roku wyniesie około 6,3-6,4 procent, a w pierwszym kwartale 2021 r. dojdzie do około 6,5 procent.

To nadal nie jest dramat. Warto jednak suche statystyki dotyczące zatrudnienia podpierać i innymi badaniami oraz obserwacjami (nawet własnymi, np. dotyczącymi poziomu emigracji Polaków). I dopiero wówczas próbować wiązać te informacje w obraz całości.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA