Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o powołaniu polsko-wietnamskiej grupy roboczej do spraw współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Pexels.com

Oficjalną decyzję o powołaniu grupy podjęto podczas wideorozmowy wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu Le Minh Hoanem. Spotkanie zainicjowała strona polska, a grupa robocza ma służyć dalszemu wzmacnianiu relacji i ułatwianiu wzajemnych kontaktów. Spotkaniom w ramach grupy będą współprzewodniczyć wiceministrowie rolnictwa obu krajów, natomiast koordynatorem prac grupy po stronie polskiej będzie sekretarz stanu w MRiRW Lech Kołakowski.

W trakcie wideorozowy wicepremier Kowalczyk podkreślił znaczenie współpracy polsko-wietnamskiej w dziedzinie rolnictwa i określił Wietnam bardzo ważnym partnerem dla Polski wśród krajów azjatyckich.

W 2021 r. wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego do Wietnamu przekroczyła 143 mln euro, ale możliwości w zakresie tej współpracy ciągle nie są w pełni wykorzystane, natomiast Polska ma ujemne saldo w wymianie handlowej. Dlatego też MRiRW chce poszerzać asortyment towarów eksportowych do Wietnamu, a także stara się m.in. o zakończenie procedur zatwierdzających dla mięsa wołowego i owoców borówki.

Od sierpnia 2020 r. między Unią Europejską a Wietnamem obowiązuje umowa o wolnym handlu.

Poprzedni artykułDziadzia Wania farmę miał, czyli o rosyjskiej autarkii
Następny artykułStrategia leśna UE zaszkodzi gospodarce?