fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatDania wprowadza obowiązkowe zezwolenia dla zagranicznych firm

Dania wprowadza obowiązkowe zezwolenia dla zagranicznych firm

Duński parlament przegłosował ustawę, która nakłada na zagraniczne podmioty, które chcą zainwestować w strategiczne branże, obowiązek zyskania odpowiedniej zgody. Nowe regulacje mają wejść w życie we wrześniu.

Dania od września wprowadza obowiązkowe zezwolenia dla zagranicznych firm, które chcą zainwestować kluczowe dla Duńczyków branże.

Regulacje dotyczą branży obronnej, produktów podwójnego zastosowania, bezpieczeństwa IT, infrastruktury oraz technologii krytycznej. Pozostałe zagraniczne podmioty będą musiały obowiązkowo dokonać zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Nowe przepisy mają „chronić bezpieczeństwo narodowe” oraz „porządek publiczny”. Za ich przyjęciem głosowała zdecydowana większość deputowanych.

Urząd ds. Przedsiębiorstw ma 60 dni na wydanie zezwolenia inwestorowi. W przypadku odmowy zagranicznej firmie przysługuje prawo odwołania do duńskiego sądu administracyjnego.

W skrajnym przypadku minister gospodarki i przedsiębiorczości może wystąpić o wywłaszczenie mienia prywatnego.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.