fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaArchiwumDania wydała zgodę na budowę Nord Stream 2 na jej terytorium

Dania wydała zgodę na budowę Nord Stream 2 na jej terytorium

Mimo, iż władze Danii zapowiadały, uzależnienie decyzji o wydaniu zgody na budowę Nord Stream 2 w obrębie swojego terytorium od tego, „co się dzieje w Rosji i jak traktuje ona Ukrainę”, Rosja dalej ingeruje w sprawy ukraińskie, a Gazprom nie zawarł długoterminowej umowy na tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy, po złożeniu trzeciego wniosku rosyjski inwestor uzyskał akceptację Danii na realizację inwestycji.

Skutkiem uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 może być całkowite zaprzestanie przesyłu gazu przez terytorium Ukrainy. Efektem będzie odcięcie Słowacji uzależnionej od tych dostaw. W przyszłości problemy mogą także dotknąć Polski w związku z ryzykiem ograniczenia dostaw Gazociągiem Jamalskim.

Fakt, iż dotychczasowa infrastruktura gazu skroplonego wykorzystana jest jedynie w 25 procentach, czyni decyzję o budowie Nord Stream 2 czysto polityczną, a nie, jak władze Rosji i Niemiec twierdziły – ekonomiczną. Koszt modernizacji istniejącego, przebiegającego przez ukraińskie terytorium gazociągu byłby o połowę niższy od budowy Nord Stream 2.

Rosja zapowiada realizację budowy na terenie Danii w ciągu kilku tygodni. Nord Stream 2 jest inwestycją podwójnego gazociągu o długości 1200 km łączącego Rosję z Niemcami. Projekt realizowany jest z udziałem niemieckich spółek Wintershall i Uniper oraz holendersko-brytyjskiego Shell, francuskiego Engie i austriackiego OMV.

JS/Salon24

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA