fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatForum w Davos 2023 – mają problemy z „nowym porządkiem świata”

Forum w Davos 2023 – mają problemy z „nowym porządkiem świata”

Na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos panował w tym roku raczej ponury nastrój. Lamentowano m.in. nad brakiem skutecznych globalnych działań związanych z pandemią COVID-19, a także brakiem solidarności krajów w kwestiach klimatycznych, czyli – ogólnie – nad „globalną fragmentacją”.

Na tegorocznym szczycie w Davos, który już jawnie aspiruje do roli superrządu nad państwami, panował duch zwątpienia – czy uda się osiągnąć ambitne cele wprowadzenia nowego, globalnego porządku świata nakreślonego w jego agendzie? Co z celami klimatycznymi, których realizacja się opóźnia, co ze szczepieniami i innymi inicjatywami? Zgłaszano też skargi i postulaty padające, tym razem, najczęściej z ust trzecioligowych polityków.

Minister spraw zagranicznych Słowenii, Tanja Fajon zadeklarowała poddanie się globalistycznej agendzie postulując, by suwerenne narody „szanowały” międzynarodowe zasady „porządku światowego”. Przypomnieć warto, że Fajon jest liderem Socjaldemokratów, które to ugrupowanie jest częścią Partii Europejskich Socjalistów. Mówiła o tym przy okazji dyskusji o niedobrej „globalnej fragmentacji”, który to temat – oprócz rzecz jasna Ukrainy – aspirował do tematu przewodniego tegorocznego wydarzenia.

Warto zwrócić uwagę na tweety związane z WEF. Niektóre aż kipiały od emocji. Fajon wezwała do działań i realizacji inicjatyw WEF nie tylko rządy, ale większą liczbę podmiotów korporacyjnych.

Minorowe nastroje i lamenty

Nastrój na tegorocznym „spędzie” był raczej ponury, chociaż frekwencji nie zabrakło; mówiło się nawet o stu prywatnych odrzutowcach, które dowiozły uczestników (nie wiadomo, czy podobało się to „protestującej klimatycznie” pod budynkiem zebrania Grecie Thunberg, bo ta zbywała merytoryczne pytania reporterów głównie histerycznymi wybuchami śmiechu).

Podczas paneli dyskusyjnych lamentowano nad brakiem skutecznych globalnych działań związanych z pandemią COVID-19, a także nad brakiem solidarności krajów w kwestiach klimatycznych (obecnie używa się bezpieczniejszego określenia „zmiany klimatu” zamiast dawnego „globalne ocieplenie”). O wyrażanym na różne sposoby i w różnych częściach świata dużym oporze społecznym wobec polityki w obu tych kwestiach oczywiście nie wspomniano. W tonie wielu wystąpień dało się wyczuć rozczarowanie – założone na 2022 rok postępy w sprawie „klimatu” i „szczepień” były niezadowalające. Swoje „pięć minut” miał też na jednym z paneli premier z Polski deklarujący potrzebę „ukształtowania nowego porządku fiskalnego i finansowego na świecie”.

Tematy z agendy

Chociaż uczestnictwa w tegorocznym spędzie zgrabnie uniknął jeden z głównych animatorów WEF Klaus Schwab, to nie mogło zabraknąć rozmów na takie tematy jak: koniec podróżowania samolotami, przyszłe życie ludzi w enklawach aglomeracji miejskich, wszczepianie ludziom chipów dla „zwiększenia bezpieczeństwa”, stworzenie cyfrowej bazy danych do monitorowania tego, kto został zaszczepiony, a kto nie (spodziewać należy się przecież nowej pandemii!) oraz ostateczna rozprawa z „dezinformacją”, która zniechęca wielu ludzi do przyjmowania preparatów szczepionkowych. Mówiono też o końcu anarchistycznej wolności słowa oraz o stworzeniu jednej światowej religii opartej na ekologii.

Zacięcie w kwestii klimatu

John Kerry, specjalny wysłannik rządu USA ds. klimatu wierzy, że wciąż są szanse na ograniczenie globalnego ocieplenia. „Wciąż mamy szansę na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, ale nie jestem pewny czy uda się nam to osiągnąć na tyle szybko, by uniknąć najgorszych konsekwencji” – cytuje Amerykanina PAP. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres grzmiał w kierunku firm naftowych, że jakoby ignorują własne badania na temat zmian klimatu, tak jak to robił wcześniej przemysł tytoniowy.

Należy podziękować politykom za elitarne spotkania w Davos. Za upublicznianie tego, co ten „superrząd” planuje i w jaki sposób podsumowuje dotychczasowe działania. Dzięki temu jasno widzimy „kto jest kim”. Elon Musk w jednym ze swoich tweetów nazwał Światowe Forum Ekonomiczne „niewybranym przez nikogo rządem światowym”. Nic dodać, nic ująć.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA