fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWideoDEBATA: Czy polskie firmy są gotowe na transformację cyfrową?

DEBATA: Czy polskie firmy są gotowe na transformację cyfrową?

„Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” – to cykl debat organizowany przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Chcemy, by projekt ten stanowił forum dyskusji o najważniejszych kwestiach dotyczących polskiej gospodarki w możliwie najszerszym kręgu interesariuszy.

Do udziału w projekcie w roli uczestników zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ekonomistów, naukowców oraz przedsiębiorców. Partnerem Głównym cyklu został KGHM Polska Miedź SA, a patronatu nad wydarzeniem udzieliły: Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Bank Polski oraz Giełda Papierów Wartościowych.

Część grudniową cyklu otworzyła debata pt.: „Czy polskie firmy są gotowe na transformację cyfrową?”. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy: posła Wojciecha Zubowskiego – zastępcę przewodniczącego Sejmowej Komisji do Spraw Gospodarki i Rozwoju, Dariusza Grzegorka – Dyrektora ds. Rozwoju i Utrzymania Systemów IT, Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji, KGHM Polska Miedź SA, Michała Kanownika – prezesa zarządu ZIP SEE Cyfrowa Polska oraz Jacka Szafadera – eksperta ds. transformacji cyfrowej w biznesie, prezesa zarządu Atteli Sp. z o.o.

Zmiany technologiczne i społeczne, jakich obecnie doświadczamy, wymagają odpowiedniej reakcji ze strony przedsiębiorstw. Chodzi tutaj o takie aspekty ich funkcjonowania, jak przechowywanie i analiza danych, ale też nowe podejście do świadczenia usług czy kontaktu z klientem. Obecna transformacja wymaga zmian operacyjnych i mentalnych, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły odnaleźć się w nowej rzeczywistości i w pełni wykorzystać swój potencjał.
Rozmawialiśmy więc o tym, na ile polskie firmy są przygotowane do zmian, jakie niesie ze sobą transformacja technologiczna, jakie branże są najlepiej dostosowane do trwającej transformacji cyfrowej, czy obowiązujące w Polsce regulacje wychodzą naprzeciw zmianom, jakie niesie ze sobą ta transformacja oraz jaki wpływ na transformację cyfrową ma pandemia COVID-19 i obostrzenia z nią związane.

– To, co bardzo ważne i czego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze, to fakt, że pandemia niejako zmusiła nas wszystkich: administrację publiczną, przedsiębiorców i obywateli do przeniesienia się do świata cyfrowego. Teraz powinniśmy zrobić wszystko, by to „wymuszone” przeniesienie wykorzystać z pożytkiem dla dobra całej naszej gospodarki – stwierdził poseł Wojciech Zubowski.

–  Pandemia spowoduje zmiany w globalnym układzie sił gospodarczych. Tylko te państwa, które będą umiały przygotować się do tych zmian technologicznie, finansowo, edukacyjnie i mentalnie, wygrają przyszłość – zaznaczył z kolei prezes Michał Kanownik.

Natomiast Dariusz Grzegorek zwrócił uwagę na odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach narodowych czempionów, takich jak KGHM Polska Miedź SA. – Każda organizacja, szczególnie tak duża jak KGHM Polska Miedź SA, musi być odpowiedzialna społecznie. Musi wspierać w rozwoju całe swoje otoczenie. Kluczową rolę odegrać w tym rozwoju powinny inwestycje w ludzi. Pod tym względem mamy jeden z największych potencjałów w Europie – przyznał Dyrektor ds. Rozwoju i Utrzymania Systemów IT, Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji, KGHM Polska Miedź SA.

I dodał: – Transformacja cyfrowa i cały związany z nią Przemysł 4.0 jest bytem bardzo dynamicznym. Ewoluuje i dostosowuje się do naszych potrzeb, które są generowane od wewnątrz. Stała się tak naprawdę bezpiecznikiem powodzenia w biznesie.

Zachęcamy do obejrzenia całej dyskusji:

                   

                     PARTNER GŁÓWNY CYKLU:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Smart makieta – na czym polega nowoczesna prezentacja inwestycji deweloperskich [WIDEO]

Firma 3D Estate stworzyła nowoczesne narzędzie, które prezentuje on-line inwestycje mieszkaniowe, których jeszcze nie ma, bo albo dopiero są w planach, albo są w trakcie realizacji. Dzięki tej aplikacji klienci mogą zobaczyć, jak będzie wyglądać ich lokal. Jest ona również doskonałym narzędziem sprzedażowym dla deweloperów.

Dlaczego ceny mieszkań rosną w takim tempie? Wywiad z Konradem Płochockim [WIDEO]

W jaki sposób usprawnić proces inwestycyjny i zwiększyć podaż nowych mieszkań, dlaczego w ostatnim czasie ceny lokali rosną w tak zawrotnym tempie, czego zabrakło w nowej reformie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz jak kształtują się deweloperskie marże – rozmawiamy z Konradem Płochockim, wiceprezesem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak zwiększyć podaż nowych mieszkań? Wywiad z Piotrem Hofmanem [WIDEO]

Wciąż powtarzamy, że brakuje w Polsce mieszkań. I nadal będzie ich brakować, jeżeli nie zbudujemy twardych, dobrych, prawnych fundamentów pod to, żeby można je było szybciej, taniej i lepiej budować. Jednym z takich fundamentów powinien być tzw. kodeks budowalny – mówi nam Piotr Hofman, prezes zarządu HM Inwest S.A.

INNE TEGO AUTORA

EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA – program, który mógłby rozruszać mieszkaniówkę [WYWIAD]

Aby rozruszać mieszkaniówkę dzięki dobrej ofercie kredytu hipotecznego, ten musi opierać się na trzech fundamentach: ma być tani, łatwo dostępny i niewykluczający. Dodałem jeszcze kilka elementów od siebie: prostotę, bezpieczeństwo i elastyczność spłaty – mówi Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy, znany naszym Czytelnikom autor cyklu „Poradnik Oppenheima". Rozmawiamy o jego autorskiej koncepcji kredytu hipotecznego pod nazwą EKO KREDYT na ZAKUP MIESZKANIA.
8 MIN CZYTANIA

Za patoekonomię władzy zapłacą przedsiębiorcy [WYWIAD]

Zarządzanie trzydziestoośmiomilionowym krajem to jak kierowanie przeogromną, wielobranżową korporacją. Nie dziwmy się, że osobom znanym nam z obecnej polityki niespecjalnie to wychodzi – mówi Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.
9 MIN CZYTANIA